Kawa nie tylko do picia. Fusy mają zaskakujące przeznaczenie

Naukowcy przyjrzeli się bliżej najbardziej niedocenianemu odpadowi, który codziennie jest produkowany w tonach, na całym świecie. Ich badania dowiodły m.in., że odpad po zaparzaniu kawy nie tylko wzmacnia rośliny, ale też... beton.

Fusy z kawy można wykorzystać na wiele sposobów
Fusy z kawy można wykorzystać na wiele sposobów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Wachiwit

Fusy po kawie wydają się być najbardziej niedocenianym odpadem. Miłośnicy roślin już od lat nawożą nimi kwiaty, krzewy czy warzywa w ogrodzie. Nie raz mówiono o ich bogatych składnikach odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas, w mniejszych ilościach dostarczają też magnez, wapń, żelazo oraz cynk, które są korzystne dla wzrostu roślin. Na forach przewijały się też przepisy na peelingi do ciała. Posypywano też nimi chodniki w zimę. Naukowcy wpadli teraz na kolejne zastosowanie odpadu kawowego.

Fusy dobrze łączą się z cementem i poprawiają strukturę betonu

Australijscy naukowcy odkryli, że potencjał fusów jest ogromny, szczególnie w kontekście budownictwa. Dowiedli, że odpad kawowy może zostać przetworzony w sposób, który znacząco, bo o 30 proc., zwiększa wytrzymałość betonu. Wskazują na to prace badawcze z Uniwersytetu RMIT w Melbourne, opublikowane w naukowym czasopiśmie "Journal of Cleaner Production".

Wzmacnianie betonu opiera się na technologii przetwarzania fusów kawowych poprzez pirolizę - proces efektywny energetycznie, który polega na ogrzewaniu ich do temperatury 350 stopni Celsjusza bez tlenu, co minimalizuje emisję dwutlenku węgla. Dr Shannon Kilmartin-Lynch z zespołu RMIT, cytowany przez "The Guardian", zauważa, że takie działania mogą zredukować marnowanie kawy również w formie kapsułek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy szukają kolejnych zastosowań dla fusów z kawy

Fusy po przekształceniu w biowęgiel (czyli substancję podobną do węgla drzewnego), mogą zastępować, do pewnego stopnia, piasek używany w betonie. Naukowcy podkreślają również, że wykorzystywany w tej metodzie proces pirolizy jest efektywny energetycznie. Badacze przekazali również, że fusy stają się w wyniku takiej re-utylizacji porowatym materiałem, który sprzyja łączeniu się z cementem, co poprawia strukturę betonu.

Mimo że technologie wykorzystujące kawowe odpady w budownictwie są w fazie wstępnej to naukowcy planują dalsze testy, współpracują już z lokalnymi władzami nad praktycznym zastosowaniem tej metody w infrastrukturze, takiej jak budowa chodników. Przemiana fusów w materiał konstrukcyjny nie tylko zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach, lecz także sugeruje potencjalną produkcję 22,5 tys. ton ekologicznego betonu rocznie, jeśli wszystkie fusy w Australii byłyby przetwarzane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)