Już suną po torach. Pociąg pełen transporterów pędzi na wschód
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Niemiec, na którym widać duży transport sprzętu wojskowego. Jakość materiału nie pozostawia wątpliwości, że są to transportery opancerzone PbV-302. Wyjaśniamy, co to za sprzęt i kto zobowiązał się do wsparcia nim Ukrainy.
02.12.2024 | aktual.: 02.12.2024 16:47
Z relacji dołączonej do opublikowanego materiału wideo wynika, że pociąg przewozi ponad 50 transporterów opancerzonych PbV-302. Poruszający się w kierunku wschodnim skład został zauważony w Dreźnie. Przypuszcza się, że przed dotarciem do Ukrainy sprzęt przemierzy jeszcze Polskę lub Czechy i Słowację.
Duży transport PbV-302
PbV-302 to szwedzkie transportery opancerzone, które były produkowane w latach 1966 - 1971. W maju Sztokholm ogłosił, że podjęta została decyzja o przekazaniu Kijowowi wszystkich PbV-302, jakie uda się znaleźć w szwedzkich magazynach (wraz z częściami zamiennymi i amunicją). W sierpniu ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało natomiast, że zezwoliło na wejście pierwszych z tych szwedzkich transporterów opancerzonych do służby w ukraińskiej armii.
Ukraiński portal Defence Express, specjalizujący się w tematyce militarnej, szacował w jednej ze swoich publikacji, że Szwedzi mogli znaleźć dla Ukrainy ok. 180 sztuk PbV-302, z których część jest już na froncie, a część jeszcze w trakcie transportu lub przygotowań do niego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PbV-302 były kiedyś dla Szwedów bardzo ważne
PbV-302 to transporter opancerzony mierzący 5,35 m długości, który ma miejsce dla nawet 10 żołnierzy (lub czterech rannych na noszach) oraz trzyosobowej załogi. Jest wyposażony w armatę automatyczną kal. 20 mm oraz wyrzutnię granatów dymnych, a także gąsienicową trakcję i silnik wysokoprężny o mocy prawie 300 KM. Dzięki takim cechom, mimo wagi ok. 13 ton, rozwija prędkość maksymalną 66 km/h na lądzie oraz do ok. 10 km/h w wodzie.
PbV-302 były kiedyś dla Szwedów bardzo ważne, pełniły rolę podstawowych pojazdów szwedzkiej piechoty zmechanizowanej. Zmieniło się do dopiero w momencie wprowadzenia do służby znacznie nowoczesnych wozów CV90, które swoją drogą również trafiają do Ukrainy jako wsparcie.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski