Trwa ładowanie...
d2zf0yd

NASA. Asteroida uderzyła w Jowisza. Udało się to zarejestrować [WIDEO]

Astronom Ethan Chappel uchwycił na wideo, jak ogromny obiekt uderza w powierzchnię Jowisza. "Dzisiejszy dzień wydawał się całkiem nierealny" - komentuje na Twitterze, nie mogąc uwierzyć w dokonane odkrycie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogromna grawitacja Jowisza nieustannie przyciąga asteroidy
Ogromna grawitacja Jowisza nieustannie przyciąga asteroidy (Wikimedia Commons CC BY, Fot: NASA)
d2zf0yd

Zdjęcie zrobione przez astronoma-amatora Ethana Chappela wydaje się pokazywać asteroidę uderzającą w gazowego giganta Jowisza. Do zderzenia doszło w środę 7 sierpnia i do tej pory Chappel poszukuje kogoś, kto również mógł zarejestrować to zjawisko, ponieważ jak sam przyznał - nie może uwierzyć w to, co pokazują nagrania. Wideo pokazujące zderzenie obiektu z Jowiszem zostało udostępnione na Twitterze:

Gazowy gigant, jakim jest Jowisz ma tak ogromną grawitacje, że często przyciąga asteroidy, które zbliżają się do jego orbity. Również ziemską orbitę regularnie przecinają asteroidy, a jedna z nich minie dzisiaj naszą planetę i znajdzie się w bardzo bliskiej odległości od Ziemi. Na szczęście naukowcy potwierdzają, że nie istnieje ryzyko kolizji

d2zf0yd

Według danych posiadanych przez NASA oraz inne agencje kosmiczne, najbliższa kolizji z Ziemią będzie asteroida, która minie naszą planetę dopiero za ok. 116 lat. Niemniej agencje kosmiczne baczcie obserwują wszystkie potencjalnie niebezpieczne asteroidy - na tę chwilę zarejestrowano ich ok. 20 000.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

NASA i ESA prowadzą również aktywne badania, by poprawić wykrywalność potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Warto przypomnieć, że zdarzają się sytuacje, kiedy ciało niebieskie zostaje zauważone w ostatniej chwili, co znacznie utrudnia planowanie ewentualnych działań obronnych.

d2zf0yd

Podziel się opinią

Share

d2zf0yd

d2zf0yd
Więcej tematów