Jonizacja - jak to działa?
Są w lodówkach, suszarkach, oczyszczaczach powietrza, w nawilżaczach powietrza, podłączane do komputera na USB, są w prostownicach. Jonizatory. Zastanawiałeś się co kryje się pod tym hasłem? Po co nam to? Czy to kolejna pusta marketingowa technologia?
16.01.2013 | aktual.: 11.02.2020 14:37
Co to jest jonizacja?
Jonizacja to proces, w którym atom lub cząsteczka zyskuje ładunek ujemny lub dotatni. Ze względu na ilość elektronów w danej cząsteczne wyróżniamy jony dodatnie lub ujemne. Proces jonizacji stosuje się m.in. do wzbogacania powietrza o porządane jony. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy poniżej.
Jak działa jonizacja w praktyce?
Firmy produkujące sprzęt codziennego użytku szybko podchwyciły nasze anionowe braki, tworząc produkty z jonizatorami. Jak ich działanie przekłada się na rzeczywistość?
W lodówkach są stosowane głównie dlatego, że uniemożliwiają przeżycie i rozmnażanie się bakterii. Suszarki i prostownice do włosów spalają powietrze, spalają włosy i elektryzują je. Jonizator generuje aniony osiadające na "czuprynie" i w powietrzu, dzięki temu mamy lepszą nie puszącą się fryzurę i mniej spalone powietrze. Jedną z funkcji i zadań oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza jest często właśnie jonizowanie go. Możemy kupować jonizatory podłączane do komputerów przez port USB. Japończycy z kolei stworzyli mini bransoletki wpływające na równowagę anionów i kationów wokół naszego organizmu.
Jonizatory faktycznie działają. Jeśli jednak nie chcemy kupować urządzeń elektronicznych, możemy zdać się na rozwiązania naturalne. Mogą to być między innymi paprocie, fikusy, storczyki, bursztyny czy drzewa.