Jeziora zmieniają swój kolor. Naukowcy wiedzą, co za tym stoi
Na łamach czasopisma naukowego "Geophysical Research Letters" ukazały się badania, które pokazują kolejny, negatywny wpływ zmian klimatu na naszą planetę. Eksperci zauważyli, że rosnące temperatury oddziałują na zmianę koloru wody w jeziorach. Z błękitnej staje się ona zielona albo brązowa.
24.09.2022 | aktual.: 24.09.2022 16:18
Jeziora o pięknym, błękitnym kolorze bez wątpienia stanowią ozdobę miejsc, w których się znajdują. Jak się jednak okazuje, już wkrótce może być ich znacznie mniej. Grupa badaczy na łamach "Geophysical Research Letters" zaznaczyła, że obecnie na świecie jest 31 proc. jezior niebieskich, a pozostałe 69 proc. ma inny kolor. Na barwę wpływa wiele czynników. Wśród nich wymienia się m.in. ilość glonów w jeziorze czy jeziorny osad.
Nasza planeta zmienia swoje kolory
Najnowsze badania pokazują, że istotną rolę odgrywa również temperatura powietrza, a także opady czy głębokość zbiornika wodnego. Podkreśla to również serwis IFL Science, który przypomina, że błękitne jeziora są zazwyczaj głębsze, znajdują się w chłodniejszych, położonych na dużych szerokościach geograficznych regionach, gdzie występują większa opady i zimowa pokrywa lodowa. To właśnie te jeziora mogą stać się coraz rzadszym widokiem.
W swoich badaniach eksperci przeanalizowali 5,14 mln obserwacji satelitarnych Landsat-8, które przeprowadzono w latach 2013–2020. Dzięki nim można było zobaczyć zmiany w 85 360 jeziorach i zbiornikach wodnych na całym świecie. Zmiany można zaobserwować dzięki specjalnej, interaktywnej mapie. Uwzględniono na niej również zmiany, które dotyczą Europy, w tym Polski. Mapa jest dostępna tutaj.
Naukowcy podsumowują, że ich badania pokazują, iż niebieskie jeziora zanikają. Ich miejsce zastępują te o zielono-brązowym kolorze. Jest to związane ze zmianami klimatu i rosnącymi temperaturami, które przyczyniają się do rozwoju glonów w jeziorach. Nawet ich niewielka ilość może wpłynąć na barwę wody.
Zmiana koloru nie jest jedynie problemem o charakterze estetycznym. Wskazuje również na transformacje w ekosystemach jezior, co może wpływać na dziką przyrodę i ludzi. Właśnie dlatego "monitorowanie koloru wody w jeziorach jako istotnej zmiennej klimatycznej będzie kluczowe dla zrozumienia wpływu zmian klimatu i użytkowania gruntów na jeziora w przyszłości".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski