Jest starszy niż nasza planeta. To prawdziwy unikat
Kawałek meteorytu, znaleziony na pustyni w Algierii, może być częścią protoplanety, która nigdy nie miała szansy zamienić się w pełnowymiarową planetę. Zdaniem naukowców niezwykle rzadki obiekt jest starszy niż Ziemia.
Na łamach czasopisma naukowego "PNAS" naukowcy opisali meteoryt znany pod nazwą Erg Chech 002 (EC 002). Z przeprowadzonych analiz składu oraz wieku obiektu wynika, że jest on nie tylko starszy od Ziemi, ale mógł też być częścią protoplanety. Eksperci liczą, że odkrycie pozwoli im dowiedzieć się nieco więcej o wczesnych etapach formowana się planet oraz warunków, jakie panowały w początkach istnienia Układu Słonecznego.
Wyjątkowe odkrycie na pustyni
Meteoryt EC 002 znaleziono w maju 2020 roku na piaszczystej pustyni Erg Szasz w południowo-zachodniej Algierii. Eksperci natrafili na kilka kawałków kosmicznej skały o łącznej wadze 32 kilogramów i dość szybko zauważyli ich wyjątkowe właściwości. Okazało się, że w składzie zamiast chondrytu dominuje magma i pirokseny.
Naukowcy sklasyfikowali skałę jako achondryt, czyli meteoryt wykonany z materiału wulkanicznego, pochodzącego z ciała, które uległo wewnętrznemu stopieniu. Takie coś ma miejsce podczas jednego ze środkowych etapów formowania się planet, gdy jądro zaczyna odłączać się od skorupy.
Znalezisko można więc uznać za nietypowe, bo według danych Meteoritical Bulletin Database, z dziesiątek zidentyfikowanych meteorytów tylko 3179 uznano za achondryty. Większość z nich pochodzi z jednego z dwóch ciał macierzystych i ma skład bazaltowy. W przypadku EC 002 jest jednak nieco inaczej.
Zespół naukowców pod kierownictwem geochemika Jean-Alix Barrata z Uniwersytetu Zachodniej Bretanii we Francji ustalił, że meteoryt znaleziony w Algierii nie jest bazaltem, ale typem skały wulkanicznej znanej jako andezyt, która występuje niezwykle rzadko. Naukowcy określili też, że skała jest starożytna. Rozpad radioaktywny izotopów glinu i magnezu sugeruje, że te dwa minerały skrystalizowały się blisko 4,565 miliarda lat temu w ciele macierzystym, które uformował się 4,566 miliarda lat temu. Dla porównania warto wspomnieć, że Ziemia ma 4,54 miliarda lat.
Jak można przeczytać w artykule: "ten meteoryt jest najstarszą skałą magmową przeanalizowaną do tej pory i rzuca światło na formowanie się pierwotnych skorup pokrywających najstarsze protoplanety". Eksperci próbują teraz ustalić, co tak naprawdę stało się z pozostałymi, zróżnicowanymi protoplanetami w Układzie Słonecznym i w czy miały wpływ na powstawanie planet, które dobrze znamy.