Jest decyzja w sprawie Miecznika. Budujemy razem z Wielką Brytanią
Program budowy trzech nowych polskich fregat ma już oficjalnego, zagranicznego partnera. Okręty powstaną we współpracy z Brytyjczykami, którzy zaproponowali projekt Arrowhead 140PL. Czym charakteryzują się te fregaty?
04.03.2022 | aktual.: 04.03.2022 20:40
W połowie lutego konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że spośród przedstawionych Polsce propozycji wybrano dwie – partnera pierwszego i drugiego wyboru. 4 marca 2022 oficjalnie podano, że partnerem pierwszego są brytyjskie firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK i zaproponowana przez nie fregata Arrowhead 140PL.
Liczba 140 w nazwie to przybliżona długość proponowanych okrętów, jednak warto pamiętać, że Arrowhead to nazwa handlowa. Okręty według tego projektu zamówiła już Wielka Brytania (pod nazwą Type 31) i Indonezja.
Choć formalnie to zupełnie nowe, dopiero budowane jednostki, z których żadna nie weszła jeszcze do służby, to projekt bazuje na sprawdzonym typie fregaty Iver Huitfeldt – trzy jednostki tego typu zamówiła i eksploatuje duńska marynarka wojenna.
Nowoczesna broń dla Polski
Fregata Type 31 wypiera 5700 ton i ma długość 138 metrów. Projekt i technologie, potrzebne do budowy okrętów w polskiej stoczni, dostarczy koncern Babcock. Thales będzie odpowiadał za Zintegrowany System Walki – system odpowiedzialny za zbieranie, przetwarzanie i wizualizację danych pozyskiwanych z różnych sensorów, a także za obsługę uzbrojenia okrętu. Jego ważną część – systemy obrony przeciwlotniczej – dostarczy koncern MBDA.
System ten został opracowany w wersji morskiej (Sky Ceptor) i lądowej. Ta ostatnia, nazwana Sky Sabre, została niedawno wysłana przez Brytyjczyków do Polski, aby chronić naszą wschodnią granicę podczas rozpoczętej przez Rosję wojny w Ukrainie.
Zobacz także
– Porozumienia, jakie dotychczas zawarliśmy z kluczowymi dostawcami projektu nowych fregat dla naszej Marynarki Wojennej, jak i kluczowych komponentów systemu walki, w tym obrony przeciwlotniczej, gwarantują, że okręty te powstaną w Polsce, zostaną tu wyposażone i uzbrojone i będą reprezentować interesy naszego państwa na morzach i oceanach – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Program Miecznik zakłada budowę trzech fregat. Jeśli uda się dotrzymać założonego harmonogramu, pierwszy okręt wzmocni polską Marynarkę Wojenną w 2028 r., a kolejne w 2033 i 2034 r.