Jego firma opracowała Cyrkony. Otrzymał tytuł Bohatera Rosji
Borys Obnosow, dyrektor generalny Korporacji Pocisków Taktycznych, otrzymał na mocy dekretu Władimira Putina tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Jego przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za konstrukcję i rozwój pocisków hipersonicznych Cyrkon.
Według Rosjan pociski 3M22 Cyrkon osiągają prędkość do 9 Machów (11113 km/h), a ich zasięg wynosi ponad 1000 kilometrów. Ważąca trzy tony rakieta może być wystrzeliwana z jednostek nawodnych i okrętów podwodnych. Po wystrzeleniu Cyrkon ma wzlatywać na pułap ok. 30-40 km. Potem pocisk ma stopniowo zniżać się do lotu na wysokości 10-15 m nad powierzchnią morza.
Putin nagradza konstruktorów
Za opracowanie Cyrkonów odpowiada należący do Korporacji Pocisków Taktycznych (KTRV) ośrodek naukowo-produkcyjny NPO Maszinostrojenija. Na mocy dekretu Putina dyrektor generalny przedsiębiorstwa zajmującego się konstruowaniem rakiet hipersonicznych otrzymał właśnie najwyższy honorowy tytuł państwowy.
"Za znaczący wkład we wzmacnianie zdolności obronnych kraju i wysoki profesjonalizm przejawiający się w rozwiązywaniu problemów o szczególnym znaczeniu państwowym nadaje się Borysowi Wiktorowiczowi Obnosowowi, dyrektorowi generalnemu Korporacji Pocisków Taktycznych, tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu, którego treść cytuje rosyjska agencja prasowa RIA Novosti.
Warto zaznaczyć, że gospodarz Kremla już wcześniej nagradzał osoby odpowiedzialne za rozwój tego typu broni. W październiku ub.r. profesor Herbert Jefremow, główny konstruktor hipersonicznego systemu Awangard, otrzymał za swoje zasługi Order Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania.
Rosja rozwija broń hipersoniczną
Trudno dziwić się takim decyzjom Putina, gdyż Moskwa traktuje rozwój pocisków hipersonicznych priorytetowo. Rosyjscy wojskowi oraz państwowe media od dawna przekonują, że tego rodzaju broń zapewni przewagę militarną każdemu państwu, które wdroży ją na masową skalę.
Obecnie trwają testy państwowe pocisków Cyrkon. Według Moskwy ich produkcja seryjna ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Podczas prób pociski były wystrzeliwane m.in. z podkładu fregaty Admirał Gorszkow, znajdującej się na Morzu Białym.
Zdaniem Władimira Putina Rosja "została zmuszona" do opracowania broni hipersonicznej przez działania NATO i Ukrainy. – Jeśli na terytorium Ukrainy pojawią się jakieś systemy uderzeniowe, pociski dotrą do Moskwy w siedem do dziesięciu minut. W przypadku broni naddźwiękowej czas ten wyniesie pięć minut. W odpowiedzi byliśmy zmuszeni rozpocząć prace nad nową bronią hipersoniczną. I to jest nasza odpowiedź – mówił rosyjski prezydent cytowany przez agencję TASS.