Rosjanie przeprowadzili kolejny test Cyrkona. Pokazali nagranie
Moskwa zapowiadała jakiś czas temu, że w grudniu przeprowadzi kolejne testy pocisku hipersonicznego 3M22 Cyrkon. Według komunikatu rosyjskiego resortu obrony, rakieta została niedawno wystrzelona z fregaty Admirał Gorszkow, znajdującej się na Morzu Białym. Władimir Putin twierdzi, że prace nad rozwojem tego typu broni są odpowiedzią na działania NATO.
16.12.2021 14:03
Cyrkon trafił w cel przybrzeżny znajdujący się na poligonie rakietowym Cziża w obwodzie archangielskim. Jak donosi rosyjska agencja prasowa TASS, była to kolejna próba tej broni przeprowadzona w ramach ostatniego etapu weryfikacji uzbrojenia pocisków naddźwiękowych. W komunikacie nie wskazano, kiedy dokładnie odbył się test Cyrkona.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przekazało, że "według obiektywnych danych kontrolnych lot pocisku naddźwiękowego odpowiadał określonym parametrom". W komunikacie podkreślono, że próba przeprowadzona z pokładu fregaty Admirał Gorszkow została uznana za udaną.
Rosjanie przeprowadzili kolejną próbę pocisku Cyrkon
Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti podaje, że pociski Cyrkon osiągają prędkość do 9 Machów, co oznacza, iż są dziesięciokrotnie szybsze niż dźwięk (mogą rozpędzić się do (11113 km/h). Deklarowany zasięg broni wynosi ponad 1000 kilometrów. Ważący trzy tony Cyrkon może być wystrzeliwany z jednostek nawodnych i okrętów podwodnych. Po wystrzeleniu ma wzlatywać na pułap ok. 30-40 km, a następnie zniżać się do lotu na wysokości 10-15 m nad powierzchnią morza.
Putin: To odpowiedź na działania NATO
Zgodnie z przekazem rosyjskich mediów Cyrkon jest testowany od 2011 r. i wpisuje się w realizowany od kilu lat państwowy program rozwoju broni hipersonicznej. Zdaniem Władimira Putina Rosja "została zmuszona" do opracowania tej broni przez działania NATO i Ukrainy.
– Jeśli na terytorium Ukrainy pojawią się jakieś systemy uderzeniowe, pociski dotrą do Moskwy w siedem do dziesięciu minut. W przypadku broni naddźwiękowej czas ten wyniesie pięć minut – mówił rosyjski prezydent cytowany przez agencję TASS. Dlatego – zdaniem Putina – Rosja musi posiadać podobną broń, która zdoła powstrzymać rzekome zagrożenia.
– W odpowiedzi byliśmy zmuszeni rozpocząć prace nad nową bronią hipersoniczną. I to jest nasza odpowiedź. Możemy to zrobić już teraz. Przeprowadziliśmy pomyślnie testy i od początku przyszłego roku będziemy uzbrojeni w nową rakietę hipersoniczną bazowania morskiego o prędkości 9 Machów. Czas lotu do tych, którzy wydają rozkazy (chodzi o dowódców NATO – red.), wyniesie pięć minut – powiedział Putin.