Jeff Bezos coraz bliżej wygranej. Może stać się pierwszym miliarderem w kosmosie

Jeff Bezos coraz bliżej wygranej. Może stać się pierwszym miliarderem w kosmosie

Jeff Bezos planuje lot w kosmos
Jeff Bezos planuje lot w kosmos
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrew Harrer/Bloomberg
Karolina Modzelewska
23.06.2021 11:52

Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i Blue Origin bierze udział w kosmicznym wyścigu. Jest o krok od realizacji swojego marzenia o locie w kosmos. Oprócz niego w rywalizacji uczestniczą Elon Musk i Richard Branson.

Jeff Bezos zaplanował swoją kosmiczną podróż na 20 lipca. Oprócz niego na pokładzie statku stworzonego przez Blue Origin znajdzie się również Mark Bezos – brat miliardera, osoba, która wygrała na aukcji "bilet" na lot za 28 mln dolarów oraz pozostali członkowie załogi. Łącznie będzie to 6 osób.

Jeff Bezos wygra kosmiczny wyścig?

Jak informowaliśmy już wcześniej, lot potrwa około 11 minut i będzie pierwszym, załogowym lotem New Shepard. Statek kosmiczny wzbije się na wysokość 100 km, co oznacza, że dotrze do tzw. linii Kármána. Jest ona umowną granicą pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną.

Jeff Bezos nie jest jedynym miliarderem, który marzy o tym, by polecieć w kosmos. Podobne ambicje posiada Richard Branson, twórca Virgin Galactic, o czym donosił serwis Parabolic Arc. Z opublikowanych przez niego informacji wynika, że Branson planuje lot na pokładzie VSS Unity SpaceShipTwo 4 lipca, czyli około 2 tygodnie wcześniej niż Bezos. Podobno to, czy lot się odbędzie, jest uzależnione od pozwolenia Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Jak jednak zaznacza portal Axios, to Bezos posiada większe szanse na wygraną.

Kosmiczny wyścig budzi wiele emocji. Zwłaszcza że w jego tle znajdują się również działania Elona Muska. Pomimo tego, że twórca Tesli i SpaceX nigdy bezpośrednio nie przyznał, że zamierza polecieć w kosmos na pokładzie jednego ze swoich pojazdów, pojawia się wiele spekulacji na ten temat. Musk rozwija swoją współpracę z NASA, pomaga transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przeprowadza kolejne testy Starship i rozwija plany podboju i kolonizacji Marsa. Zapowiada również komercyjne loty wokół Księżyca, które będą realizowane od 2023 roku.

Skutkiem ubocznym rywalizacji pomiędzy najbogatszymi ludźmi świata może być szybszy rozwój turystyki kosmicznej i jej większa dostępność. Według Victorii Samson z Secure World Foundation, którą cytuje Axios, za 5-10 lat popyt na podróże w kosmos może być na tyle duży, że zarówno Blue Origin, jak i Virgin Galactic znajdą dla siebie miejsce na rynku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)