Jedna z porażek NASA. Teraz agencja publikuje zdjęcie

Jedna z porażek NASA. Teraz agencja publikuje zdjęcie

Jedna z porażek NASA. Teraz agencja publikuje zdjęcie
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek
06.11.2018 12:54, aktualizacja: 06.11.2018 13:50

Finał misji Genesis był katastrofą. Zamiast powrócić bezpiecznie na Ziemię, bardzo drogi satelita roztrzaskał się na pustyni. Teraz NASA publikuje zdjęcie.

To jedna z technologicznych porażek NASA. Bardzo, bardzo drogi satelita, który dźwigał na sobie specjalną konstrukcję ze złota, diamentów i szafirów, by złapać wiatr słoneczny. I to mu się udało. Gorzej było z powrotem Genesis na Ziemię.

Genesis został wystrzelony w 2001 roku. Miał wrócić trzy lata później. Specjaliści z NASA doskonale wiedzieli, że konstrukcja jest zbyt delikatna, by mogła sama wylądować. Satelita miał zostać przechwycony przez helikoptery. Ale żeby do tego doszło, musiał zwolnić, dzięki spadochronom. Teoria swoje, praktyka swoje.

Obraz
© NASA

Lądowanie zaplanowano na 8 września 2004 roku. Spadochrony się nie otworzyły i cała konstrukcja roztrzaskała się na pustyni w stanie Utah. Sunąca 300 km/h kapsuła, która rozbiła się o ziemię, mogła przypominać statek kosmiczny.

Chociaż finał misji nie poszedł po myśli NASA, to i tak udało się Genesis dostarczyć na Ziemię cenne próbki, które zostały poddane analizie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)