Jedna z najbardziej prestiżowych nagród naukowych w rękach Polaka!

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród naukowych w rękach Polaka!

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród naukowych w rękach Polaka!
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Adam Bednarek
25.05.2017 10:19, aktualizacja: 25.05.2017 10:51

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę Dan David. Przyznaje się ją za przełomowe osiągnięcia naukowe, technologiczne, kulturalne i społeczne dla współczesnego świata.

Nagroda Dan David uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w świecie nauki. Prof. Andrzej Udalski został wyróżniony za wkład w rozwój nowej dziedziny badań astronomicznych: wielkoskalowych przeglądów nieba prowadzonych w szerokim zakresie skal czasowych - pisze Rzeczpospolita.

Prof. Udalski zwyciężył w kategorii “Przyszłość”.

Stworzony przez niego wraz z astronomami z Obserwatorium Astronomicznego UW projekt OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) wytyczył nowe kierunki badań we współczesnej astronomii. Jest unikatowym w skali światowej projektem regularnie przynoszącym w ostatnim ćwierćwieczu niezwykle ważne i nowatorskie odkrycia naukowe - informuje portal naukawpolsce.pap.pl.

Wykorzystane przez OGLE metody pomogły odkryć kilkanaście planet pozasłonecznych krążących wokół innych gwiazd. Projekt wykrył kilka nieznanych wcześniej planet karłowatych w Układzie Słonecznym oraz obiekty znajdujące się poza naszą Galaktyką – kwazary i inne galaktyki. Obserwacje w ramach projektu OGLE pozwoliły lepiej poznać Drogę Mleczną, a także Obłoki Magellana, czyli sąsiednie galaktyki orbitujące wokół Drogi Mlecznej.

Prof. Andrzej Udalski miał znaczący wkład we wszystkie te projekty.

W lipcu 2017 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie konferencja podsumowująca 25 lat działalności OGLE.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)