Jeden z piękniejszych deszczów meteorów. Kiedy oglądać Perseidy?

Jeden z piękniejszych deszczów meteorów. Kiedy oglądać Perseidy?

Deszcz meteorytów/zdjęcie ilustracyjne
Deszcz meteorytów/zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
19.07.2023 13:52, aktualizacja: 19.07.2023 22:04

Perseidy uznawane są za jedne z najjaśniejszych kosmicznych wydarzeń w roku. Już teraz można obserwować je na nocnym niebie, ale ich szczyt dopiero przed nami. Podczas maksimum roju Perseidów pojawia się od 50 do nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

Perseidy, czyli jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, pojawiają się nad naszymi głowami od 17 lipca do 24 sierpnia. To właśnie wtedy na nocnym niebie można zaobserwować wyjątkowo jasne "spadające gwiazdy". Ich maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, jednak zjawisko można oglądać codziennie przez ponad miesiąc.

Perseidy 2023 - jak i gdzie oglądać?

Przy sprzyjających warunkach pogodowych meteory z roju Perseidów są widoczne gołym okiem. Dla lepszych wrażeń można sięgnąć po amatorski teleskop i udać w miejsce oddalone od miejskich świateł i wysokich zabudowań. Najlepiej je obserwować późną nocą lub wczesnym rankiem. Warto też pamiętać, że Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza. Dlatego obserwatorzy z Polski powinni spoglądać w kierunku północno-wschodnim i tam wypatrywać Perseidów.

Fani tego typu wydarzeń mogą również skorzystać z dostępnych aplikacji, które podpowiadają, gdzie najbliżej nas znajduje się najlepsze miejsca do obserwacji nocnego nieba. Przykładem jest Light Pollution Map. Aplikacja informuje, jaki jest aktualny stan zanieczyszczenia światłem na danym terenie. Dzięki niej możemy wybrać optymalne dla nas miejsce do obserwacji "spadających gwiazd".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jest to kometa o szerokości 26 kilometrów, która co jakiś czas zbliża się i oddala od wnętrza Układu Słonecznego. Perseidy to jej pozostałości, które w widowiskowy sposób spalają się w atmosferze, kiedy orbita roju meteorów przecina się każdego roku z ziemską orbitą.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)