Javeliny z Polski. Podpisano porozumienie w sprawie produkcji
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zawarła z Javelin Joint Venture (JJV) oraz firmami Raytheon i Lockheed Martin porozumienie w sprawie produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce, donosi serwis Polska Zbrojna. W projekt zaangażowane będą m.in.zakłady Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.
08.09.2023 10:04
Porozumienie (MoU) dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin zakłada powstanie zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów na terenie naszego kraju. Jak wyjaśnia Polska Zbrojna, produkowane w nim rakiety w przyszłości trafią na wyposażenie polskiej armii oraz armii Stanów Zjednoczonych.
Javelin - co to za broń?
FGM-148 Javelin (ang. oszczep) to nowoczesna broń przeciwpancerna, opracowana jako następca pocisku M47 Dragon w Stanach Zjednoczonych w 1989 r. w celu zwalczania ciężko opancerzonych pojazdów, np. czołgów podstawowych i lżejszych pojazdów wojskowych, ale też helikopterów i niszczenia bunkrów oraz fortyfikacji. Cały system składa się z wyrzutni oraz pocisku kierowanego, który może działać w dwóch trybach. W pierwszym z nich Javelin uderza bezpośrednio w cel.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tryb ten sprawdza się w przypadku słabo opancerzonych pojazdów czy umocnień. W drugim pocisk wznosi się na wysokość sięgającą nawet 150 m, a następnie atakuje cel z góry. Takie rozwiązanie jest przydatne przy eliminacji dobrze opancerzonych celów. Tandemowa głowica pocisku, która waży nieco ponad 8 kg, pozwala razić cele na odległość do 4750 m.
Polska podpisała pierwszą umowę "na Javeliny" w maju 2020 r. Jej wartość wynosiła 54,5 mln USD. Umowa zakładała dostawy 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Jej założenia zostały zrealizowane w 2022 r. Pod koniec stycznia 2023 r. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnych Javelinów dla Wojska Polskiego. Dotyczy on dostaw 50 zespołów celowniczo-startowych Light Weight Command Launch Unit (LWCLU) i ok. 500 ppk FGM-148F razem z pakietami logistycznym i szkoleniowym. Wartość tej umowy to ok. 103,5 mln USD. Dostawy sprzętu mają zostać zrealizowane do 2026 r.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski