ycipk-4cnn4r

Japońscy naukowcy pomalowali krowy. Białe pasy mają chronić zwierzęta

Widok krów pomalowanych w białe paski może wzbudzać dezorientację i ironiczny uśmiech. Nie jest to jednak pomysł szalonego właściciela bydła, a kolejne dokonanie japońskich naukowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japończycy malują krowy w białe pasy.
Japończycy malują krowy w białe pasy. (Plos One, Fot: Tomoki Kojima/Plos One)
ycipk-4cnn4r

Japończycy pomalowali kilka czarnych krów w białe paski. Namalowany wzór przypomina umieszczenie zebry. Okazuje się, że ich działanie miało charakter celowy, a białe pasy chronią przed ugryzieniami much.

Wyniki nietypowego badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Plos One. Grupa naukowców z Japonii opisała swoje spostrzeżenia na temat systemu wykrywania ruchu przez owady.

Krowy w obiektywie naukowców

ycipk-4cnn4r

Japończycy przez trzy dni obserwowali krowy z namalowanymi paskami i te, które nie zostały "ozdobione" białą farbą. W trakcie obserwacji wykonywali zdjęcia zwierząt w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Analiza obrazów pozwoliła na policzenie much, które siadały na krowach. Dodatkowo naukowcy zwracali uwagę na zachowanie zwierząt – tupanie nogami i poruszanie ogonami w celu odstraszania insektów.

Jak donosi CNET, liczba much, które siadały na pasiastych krowach, była imponująco mniejsza niż liczba insektów lądujących na niepomalowanych zwierzętach.

ycipk-4cnn4r

- Odkryliśmy, że malowanie pasów przypominających zebry na krowach może zmniejszyć częstość lądowania gryzących much na zwierzętach o 50%, zgodnie z wynikami badania. Odkryliśmy również, że mniejsza ilość gryzących much jest tożsama ze zmniejszeniem zachowań obronnych u krów – podkreślają Japończycy.

Plos One
Podziel się

Czy nietypowe badanie coś wnosi do hodowli krów?

Badanie dowodzi, że istnieje lepsza opcja zabezpieczania krów przed insektami, niż tradycyjne środki odstraszające muchy, które często zawierają szkodliwe pestycydy.

ycipk-4cnn4r

- Praca ta stanowi alternatywę dla stosowania konwencjonalnych pestycydów w celu łagodzenia ataków gryzących much na zwierzęta gospodarskie, co poprawia dobrostan zwierząt i zdrowie ludzi, a także pomaga rozwiązać problem z odpornością na pestycydy w środowisku – twierdzą naukowcy.

Cały pomysł jest interesujący. Wystarczy niewielka ilość farby, aby zmylić małe latające szkodniki i poprawić jakość życia krów. Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie farby są odpowiednie dla zwierząt. Mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne i doprowadzać do stanów zapalnych skóry.

Źródło: Plos.org, Interesting Engineering

ycipk-4cnn4r
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cnn4r

ycipk-4cnn4r
ycipk-4cnn4r