Klimatyzator - jaki wybrać i czy warto zainwestować w przenośny model

W upalne dni nie ma niczego lepszego niż chłodne pomieszczenie ze świeżym powietrzem. Można to łatwo osiągnąć za pomocą klimatyzacji, jednak nie każdy może pozwolić sobie na jej montaż. W takim wypadku sprawdzi się klimatyzator - jaki wybrać i czy warto?

Klimatyzator - jaki wybrać i czy warto zainwestować w przenośny model
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

25.06.2020 | aktual.: 25.06.2020 14:02

Klimatyzator - jaki wybrać i czy warto?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rynek klimatyzacji jest bardzo szeroki i zróżnicowany, zaczynając od profesjonalnych systemów klimatyzacji do biur, na klimatyzatorach przenośnych do użytku domowego, kończąc. Podstawowa, bardzo ogólna, klasyfikacja systemów klimatyzacji wygląda następująco:

  • klimatyzatory kasetonowe, które instaluje się na sufitach podwieszanych,
  • klimatyzatory kanałowe (wykorzystują instalację kanałową doprowadzoną do jednostki centralnej),
  • klimatyzatory multisplit i inverter multisplit (klika jednostek połączonych z jedną jednostką znajdująca się na zewnątrz budynku).

W systemach profesjonalnych można spotkać się również z takimi klimatyzatorami jak VRF, układy PACi, systemy wody lodowej czy pompy ciepła. To jednak instalacje, które w większości wykorzystywane są w dużych inwestycjach. Do użytku domowego lepiej sprawdzi się przenośny klimatyzator - jaki wybrać i czy warto w ogóle inwestować w taki sprzęt?

Do użytku domowego należy zdecydować się na mniejsze jednostki, które w zupełności spełnią podstawową (choć niejedyną!) funkcję klimatyzacji - a więc chłodzenie. Klimatyzatory przeznaczone dla indywidualnych klientów możemy podzielić na:

  • chłodzące,
  • chłodząco-ogrzewające,
  • chłodząco-ogrzewające z możliwością utrzymania stałej wilgotności.

Najpopularniejszą grupą urządzeń do domów są modele obniżające temperaturę, które dzielimy na kompaktowe (zwane również monoblokowymi) i klimatyzatory dwuelementowe typu split (ścienne, ścienno-sufitowe, podłogowe, split-inwerterowe). Jeśli szukamy czegoś małego, co sprawi, że w upalne dni będzie nam chłodniej, a nie mamy możliwości zainstalowania klimatyzacji od podstaw, powinniśmy zdecydować się na klimatyzator kompaktowy przenośny. Warto pamiętać, że każdy z nich może pracować jako wentylator.

Co to jest klimatyzator kompaktowy?

Klimatyzatory kompaktowe to urządzenia, które każdy może bez problemów zainstalować w swoim mieszkaniu. W tego typu rozwiązaniu cała konstrukcja znajduje się w jednej obudowie. Dzielimy je na okienne i przenośne (mobilne). Jeśli interesuje nas rozwiązanie niewymagające skomplikowanej instalacji czy jakichkolwiek przeróbek w mieszkaniu, zdecydowanie powinniśmy wybrać model mobilny.

W wypadku klimatyzatorów okiennych instalacja wymaga nieco więcej "zachodu", ponieważ ustawia się je na parapecie lub montuje w oknie (czasami na ścianie), co zazwyczaj wymaga wymiany okna lub wykonania dodatkowego otworu w ścianie. W większości wypadków potrzebna jest wtedy zgoda administratora budynku.

Klimatyzatory przenośne można ustawić w pomieszczeniu bez konieczności wielkich zmian i przeróbek mieszkania i bez zbędnych formalności (o ile nie ingerujemy w bryłę budynku). Ich zaletą jest niewątpliwie rozmiar, ale także wiele możliwości. Tego typu urządzenia chłodzą powietrze, osuszają i wentylują pomieszczenie, mogą również pracować w różnych trybach, np. chłodzenia i grzania.

Nieprawdą jest, że ich efekty są niezauważalne, a prawdziwą ochłodę dają tylko skomplikowane instalacje systemów klimatyzacji. Odpowiednio wybrany klimatyzator zawsze przyniesie ulgę w upalne dni.

Klimatyzator - jaki wybrać? Najważniejsze parametry

Wybierając model do swojego mieszkania musimy przede wszystkim uwzględnić:

  • wielkość pomieszczania,
  • stopień jego nasłonecznienia,
  • liczbę okien, drzwi,
  • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu.

To wszystko, wbrew pozorom, ma znaczenie, bowiem źle dobrany klimatyzator nie spełni swoich podstawowych funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym do użytkowania klimatyzatorów przenośnych jest okno w pomieszczeniu, przez które wyprowadza się rurę harmonijkową o długości ok. 150–18. cm i średnicy ok. 10–15 cm. Rura ta odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz, a z pomieszczenia pobiera powietrze do ochłodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest okno z luftem, który ogranicza napływ gorącego powietrza. Jeśli jednak takim nie dysponujemy, warto zapytać w sklepie o specjalną listwę z otworami do odprowadzania powietrza z rur, przeznaczoną do montażu w futrynach okien.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Moc chłodnicza, co to jest?

Jest to pytanie, na które warto znać odpowiedź, zanim wybierzemy klimatyzator. Moc chłodniczą, przyporządkowaną zwykle ściśle kubaturze pomieszczenia i podaną na etykiecie cenowej, a mierzoną w kW lub BTU/h, definiuje się jako wydajność urządzenia pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.

Z tym pojęciem związany jest pobór energii, czyli moc pobierana z sieci energetycznej konieczna do wytworzenia mocy chłodniczej przez klimatyzator. Nie można jej mylić z mocą pobieraną przez urządzenie. Pamiętajmy, że parametry te dotyczą różnych wielkości fizycznych: energii związanej z ciepłem i energii elektrycznej. Moc chłodnicza to nie jest ilość energii elektrycznej, jaką zużywa klimatyzator!

Dla kupującego ważną informacją będzie również szacunkowe roczne zużycie energii, podawane w kWh. Jest ono wyliczane w oparciu o standardowy model gospodarstwa domowego i podaje przybliżoną ilość energii zużywanej przez klimatyzator. W modelach, które nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, producenci podają także moc grzewczą (kW) lub wydajność grzewczą (wszystkie te informacje znajdują się na etykiecie).

Klimatyzator z jedną czy z dwiema rurami?

Decydując jaki wybrać i kupić klimatyzator przenośny, z pewnością będziemy musieli zadecydować, czy chcemy model z jedną czy z dwiema rurami. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne z jedną rurą (i tych jest na rynku zdecydowanie najwięcej), ale cichsze i bardziej efektywne są urządzenia dwururowe. Powietrze do schładzania pobierane jest jedną rurą z zewnątrz i po schłodzeniu drugą rurą dostarczane do pomieszczenia.

Musimy pamiętać, że mimo wielu zalet (przede wszystkim bardzo prosta instalacja) klimatyzatory przenośne generują sporo hałasu spowodowanego pracą wentylatora i sprężarki. Można go porównać do pracy głośnej lodówki (ok. 50–6. dB/A). Oczywiście, podobnie jak w lodówkach są modle cichsze i głośniejsze (to zależy od parametrów).

Producenci zwykle informują o poziomie hałasu, więc jeśli zależy nam na zminimalizowaniu "szumu", koniecznie zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, na której znajdziemy informację o tym, jak głośny jest dany klimatyzator. Warto też sprawdzić, jakiego biegu dotyczy poziom głośności – nie ukrywajmy, że im będzie on wyższy, tym głośniejsza będzie praca klimatyzatora.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Klimatyzator - dodatkowe funkcje

Tak naprawdę najważniejszą funkcją w klimatyzatorach jest sprawne chłodzenie pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że wiele modeli, obok tej podstawowej funkcjonalności, może również ogrzewać pomieszczenie (co jest bardzo przydatne zimą) i osuszać powietrze. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, musimy wiedzieć, że w każdym z nich możemy regulować temperaturę tak, aby osiągnąć optymalną wysokość dla danego pomieszczenia.

Najpopularniejszy zakres to od 1. do 32 °C. W praktyce regulowanie temperatury to już standard. Pamiętajmy, że różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a przestrzenią poza nim nie powinna być większa niż 7 °C. Klimatyzator powinien przynosić ulgę, a nie powodować dyskomfort.

Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim na komfort użytkowania. Większość modeli klimatyzatorów mobilnych (jak sama nazwa wskazuje) wyposażonych jest w kółka, które ułatwiają przenoszenie urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja turbochłodzenia, która w mgnieniu oka sprawia, że odczuwamy przyjemny chłód (opcja idealna dla tych, którzy lubią mieć efekty natychmiast).

Osoby, które mają problemy z alergią lub mają małe dzieci, powinny zwrócić uwagę na modele wyposażone w filtry lub systemy filtrujące. W takich klimatyzatorach chłodzone powietrze jest dodatkowo filtrowane, co sprawia, że unoszące się w powietrzu pleśnie, wirusy i alergeny są zwalczane.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na liczbę prędkości nawiewu - w zależności od producenta mogą być 2 lub 3 i regulowane są ręcznie lub automatycznie. Część klimatyzatorów ma dodatkowo funkcję wentylatora lub osuszacza. Funkcja osuszania sprawdzi się w deszczowe dni czy w wilgotnym pomieszczeniu. Dzięki niej zapewniona zostanie optymalna wilgotność bez konieczności zmiany temperatury w pomieszczeniu.

Warto pytać sprzedawcę, jakie możliwości ma model, który wybraliśmy. Nie zawsze jest to wyłącznie chłodzenie. Lubiącym wygodę polecamy modele sterowane pilotem, za pomocą którego możemy zdalnie operować naszym urządzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest również timer, który umożliwia ustawienie klimatyzatora tak, aby chłodził tylko w wybranych przez nas odstępach czasowych.

Jaki klimatyzator wybrać - podsumowanie

  • Wybierając klimatyzator, sprawdź dokładnie parametry techniczne. Często bywa tak, że producent reklamuje np. wydajność chłodniczą dla najwyższego biegu, a poziom hałasu dla najniższego.
  • Im wyższe są współczynniki EER (stosunek mocy chłodniczej do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia) i COP (stosunek uzyskanej mocy grzewczej do mocy energii elektrycznej), tym wyższa efektywność klimatyzatora.
  • Przepływ powietrza podawany jest w m3/h. Im ta wartość jest wyższa, tym szybsze i wydajniejsze chłodzenie. Ważnym aspektem w warunkach domowych jest zakres mocy (np. 500/1000/1500W) względem trybu chłodzenia (słabe/średnie/wysokie). Im więcej zakresów, tym skuteczniejsze i bardziej komfortowe chłodzenie.
  • Uwzględniając tylko powierzchnię pomieszczenia, przyjmuje się, że moc 1 kW wystarcza na schłodzenie/ogrzanie około 10 m2 pomieszczenia. Przeliczając moc na kubaturę można przyjąć, że współczynnik ten wynosi 25-30W na m3.
  • Zwracaj uwagę na poziom głośności. W pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć on 5. dB(A) w dzień, mimo, że nie definiuje tego żadna norma (chodzi po prostu o komfort). Wartość poziomu hałasu klimatyzatorów (wszystkich rodzajów) mieści się w granicach od 19 do 65 dB(A).
klimatyzator kompaktowygadżetyporadnik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)