Trwa ładowanie...
d1yiqsh

Trwają upały. Co pić? Nie tylko wodę. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Już jest ciepło, a w najbliższych dniach temperatura jeszcze wzrośnie. Prognozuje się, że to właśnie czerwiec będzie najgorętszym miesiącem lata. My musimy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Szklanka wody nie wystarczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sok pomidorowy w trakcie gorących dni to dobry pomysł
Sok pomidorowy w trakcie gorących dni to dobry pomysł (Shutterstock.com)
d1yiqsh

Fala upałów nadal nad Polską. W wielu miastach temperatura odczuwalna sięgnie 30 kreski. Taka pogoda ma utrzymywać się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Jedni się cieszą, drudzy narzekają, ale wszyscy muszą pamiętać o tym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

W upalne dni bardzo łatwo do tego doprowadzić. Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała, zwiększa aktywność gruczołów potowych. Przez to pocimy się bardziej. Zwiększa się więc zapotrzebowanie na płyny.

Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów niż pobiera. Dlatego szklanka wody - mimo że powinniśmy pić ją co godzinę - może nie wystarczyć. Żeby uzupełnić elektrolity sięgnijmy po soki warzywne. Warto wypić sok pomidorowy - dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu.

d1yiqsh

Zobacz też: Zostawiliśmy smartfona na godzinę w gorącym aucie - oto efekt

W upały ograniczajmy picie kawy i alkoholu. Mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm. Takich płynów powinniśmy w wyjątkowo ciepłe dni unikać.

Czytaj też: Ekstremalne upały i ekstremalne deszcze. Lato teraz będzie tak wyglądało

d1yiqsh

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, objawy odwodnienia to:

  • ból głowy
  • rozdrażnienie
  • brak koncentracji
  • suche oczy
  • napięta sucha skóra

Wszystko zaś zaczyna się od uczucia pragnienia. Pamiętajmy więc o regularnym spożywaniu płynów - zaczynając od szklanki wody.

d1yiqsh

Podziel się opinią

Share

d1yiqsh

d1yiqsh
Więcej tematów