Jaką kupić zmywarkę?

Jaką kupić zmywarkę?

Jaką kupić zmywarkę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.01.2013 14:46, aktualizacja: 05.06.2017 12:53

Mycie naczyń przy użyciu zmywarki jest nie tylko wygodniejszym, ale także bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż zmywanie ręczne. Nie tylko zmniejsza zużycie wody i energii, ale także pozwala oszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na stanie przy zlewie. Jednak, pomimo ciągle rosnącej popularności, zmywarki dalej nie są standardowym wyposażeniem kuchni, przez co często klienci nie wiedzą na co zwracać uwagę przy zakupie. Doradzamy, jaką kupić zmywarkę.

Budowa
Jeśli dopiero aranżujemy kuchnie, warto już na etapie planowania pomyśleć o zmywarce do zabudowy. Tego typu urządzenie daje możliwość zabudowania frontu przy pomocy maskownicy bądź specjalnego panelu, co pozwala na dostosowanie jej wyglądu do ciągu kuchennego i tym samym zachowanie spójnego wystroju wnętrza. Zmywarki do zabudowy często posiadają panel sterujący po wewnętrznej stronie drzwiczek, dzięki czemu są całkowicie ukryte i niczym odróżniają się od sąsiadujących z nimi szafek. Jeśli jednak kuchnie mamy już urządzoną i nie planujemy przebudowy, dalej pozostaje nam duży wybór dostępnych na rynku zmywarek wolnostojących. Najczęściej spotykanymi kolorami jest biały oraz srebrny, jednak spotkać możemy także urządzenia w bardziej nietypowych barwach. Powinniśmy zwrócić uwagę czy kolor danego modelu nie ma wpływu na cenę.

Zmywarki obu typów wyposażone są w drzwi uchylne, otwierające się od góry do dołu. Daje to łatwy dostęp do wysuwanych koszy z przegródkami na naczynia i koszykiem na sztućce. Jak chcemy dobrze wybrać zmywarkę, warto zwrócić uwagę czy jest możliwość regulowania wysokości górnej półki, co pozwoli nam bezproblemowo myć naczynia o nietypowych rozmiarach. Wewnętrzne elementy nie powinny się blokować, powinniśmy mieć też możliwość swobodnego wyjęcia ich z komory myjącej. Niektórej modele wyposażone są w półki składane, ułatwiające aranżowanie układu naczyń przed myciem i zarówno mycie nietypowych (dużych) naczyń, ale także "upchnięcia" ich nieco więcej. Opcjonalnie możemy dostać też uchwyt do mycia butelek lub kieliszków.

Jak chcemy dobrze wybrać zmywarkę powinniśmy zwrócić uwagę na mieszczący się na spodzie zmywarki filtr. W trakcie zmywania filtr zatrzymuje większe odpadki, powstrzymując je przed przedostaniem się do pompy i grzałki, a także nie pozwala na ich powtórny powrót do komory myjącej. Dobrze, aby wybrana przez nas zmywarka miała filtr samoczyszczący, który automatycznie odprowadza odpadki do kanalizacji, dzięki czemu nie będziemy musieli usuwać ich ręcznie.

Rozmiar
Zmywarki dostępne są w dwóch standardowych rozmiarach - 45 i 60 cm szerokości. Zmywarki węższe pomieszczą od 8 do 10 kompletów naczyń, podczas gdy wersje szersze od 12 do nawet 16. Musimy wziąć pod uwagę, że w sklepach dostępny jest większy wybór zmywarek szerokich, do tego często są niewiele droższe niż ich wąskie odpowiedniki. Wybór odpowiedniego rozmiaru ostatecznie zależy jednak od naszych potrzeb i możliwości, od tego ile nasze gospodarstwo domowe produkuje brudnych naczyń oraz od ilości dostępnego w kuchni miejsca.

Oprócz zmywarek standardowych znaleźć możemy też podwieszane zmywarki do zabudowy modułowej oraz wolnostojące zmywarki kompaktowe do postawienia na blacie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieszczą się nawet w małych kuchniach, jednak z oczywistych względów oferują znacznie mniejszą pojemność niż zmywarki standardowe.

Klasa energetyczna
O ilości zużywanej przez urządzenie energii elektrycznej informuje nas etykieta energetyczna. Zgodnie z aktualnie obowiązującą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE, zmywarki klasyfikuje się w jednej z siedmiu klas efektywności energetycznej, oznaczanych literami alfabetu od D do A. Dodatkowo występują klasyfikacje A+, A++ i A+++ gdzie ta ostatnia oznacza urządzenie najbardziej ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać, że lepsza klasyfikacja energetyczna urządzenia oznacza wyższe ceny, więc należy oszacować jak często będziemy używać zmywarki. Od tego zależy czy niższe rachunki za prąd zrekompensują nam zdecydowanie wyższą cenę zakupu.

Etykieta energetyczna informuje także o średnim rocznym zużyciu energii, przy założeniu 280 standardowych cyklów w ciągu roku. Bardziej oszczędne zmywarki wyposażone są w wymiennik ciepła, którzy nagrzewa świeżą wodę przekazują jej ciepło wody zużytej. Odciąża to grzałkę i pozwala większą oszczędność energii elektrycznej.

Grzałka czy przepływowy ogrzewacz wody?
Konstrukcje wyposażone w przepływowe ogrzewacze wody są znacznie wydajniejsze energetycznie, ale nieco droższe w zakupie. Konstrukcje wyposażone w grzałki to prostsze modele, w których element grzejny znajduje się najczęściej wewnątrz komory zmywania.

Zużycie wody
Zmywarki pobierają kilkukrotnie mniej wody niż zużylibyśmy w trakcie mycia ręcznego takiej samej ilości naczyń. Jednak w tej kwestii mogą występować spore rozbieżności nawet wśród modeli z podobnej półki cenowej, dlatego etykieta energetyczna informuje również o dokładnym rocznym zużyciu. Średnio zmywarki pobierają od 7 do 18 litrów na jeden cykl.

Skuteczność zmywania i suszenia.

W przeciwieństwie do mycia ręcznego woda w zmywarce nie ma kontaktu z ludzką skórą, dlatego możliwe jest użycie dużo wyższej temperatury, co wpływa na skuteczność zmywania. Ten parametr oznacza się klasami od G do A, gdzie niższa litera alfabetu oznacza urządzenie bardziej efektywne. Analogicznie klasyfikuje się skuteczność suszenia.

Głośność
Ostatnie pole na etykiecie energetycznej zajmuje informacja o hałasie generowanym w trakcie pracy. Głośna praca sprzętu AGD ujemnie wpływa na komfort użytkowania, więc jeśli jesteśmy pod tym względem szczególnie wrażliwi powinniśmy rozglądać się za urządzeniami, których głośność pracy oscyluje w okolicach 40dB.

Programy
Każda z dostępnych zmywarek oferuje możliwość wyboru temperatury oraz jednego z kilku programów. Standardowymi programami powinno być mycie wstępne, które polega na opłukaniu naczyń wodą, program krótki, myjący lekkie zabrudzenia oraz program intensywny, używany do rzeczy ciężko zabrudzonych. Najczęściej używanym programem jest jednak program normalny, stosowany w przypadku codziennego, standardowego zmywania. Niektóre zmywarki oferują także programy ekologiczne, maksymalnie wykorzystujące pobraną wodę lub programy przeznaczone do mycia naczyń delikatnych bądź drobnych przedmiotów. Bardziej nowoczesne urządzenia potrafią automatycznie dobrać odpowiednie parametry pracy na podstawie, dostarczonych przez specjalny sensor, danych dotyczących załadowanych do komory naczyń.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Zmywarka powinna także posiadać program przeznaczony do mycia tylko połowy załadunku, który pozwoli nam oszczędnie umyć mniejszą ilość naczyń, umieszczonych na tylko jednym koszu. Spotkać też możemy funkcję skrócenia czasu zmywania, którą zaaplikować możemy wraz z dowolnie wybranym programem aby zredukować czas działania cyklu bez zmniejszania jego efektywności.

Funkcje
Sterowanie działaniem zmywarki może odbywać się za pomocą prostego programatora, zaznaczającego lampkami kontrolnymi wybrane przez nas parametry pracy, lub panelu cyfrowego z wyświetlaczem elektronicznym spotykanego w bardziej nowoczesnych urządzeniach. Zazwyczaj bardziej zaawansowany panel daje nam dostęp do większej ilości funkcji, wyświetlacz natomiast ułatwia nam prace, pokazując podstawowe informacje dotyczące działania urządzenia, takie jak wybrany program i odliczanie czasu do końca cyklu zmywania. Obojętnie jaki typ sterowania wybierzemy, powinniśmy mieć dostęp do kilku użytecznych funkcji.

Dzięki opóźnieniu startu będziemy mogli zaprogramować godzinę rozpoczęcia cyklu zmywania. Możliwe będzie więc takie ustawienie zmywarki, aby włączyła się w ciągu dnia, kiedy nie ma nas w domu, dzięki czemu unikniemy słuchania pracy zmywarki w czasie naszej obecności. Jest to także ważne, kiedy posiadamy w domu dwutaryfowy licznik energii - wtedy możemy tak zaprogramować zmywarkę, aby pracowała w czasie, kiedy prąd jest znacznie tańszy.

Funkcja Strefy Intensywnej pozwala myć naczynia na jednym z koszy zdecydowanie mocniejszym strumieniem wodnym niż na drugim. Przyda się jeśli chcemy jednocześnie umyć np. brudne garnki oraz delikatne szklanki.

System Aqua Stop chroni przed zalaniem w przypadku awarii, odcinając dostęp do wody tuż przy kranie. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie funkcja ochrony przed przekroczeniem maksymalnego poziomu wody lub przed przegrzaniem. Montowana w każdej zmywarce funkcja blokady drzwi w trakcie pracy oraz zabezpieczenie przed przypadkową zmianą programu na pewno uspokoi rodziców ciekawskich dzieci.

Wskaźnik poziomu soli i nabłyszczacza to kolejna przydatna funkcja. Do zmywania w zmywarce potrzebujemy trzech detergentów: proszku lub tabletki zmywającej, soli zmiękczającej wodę oraz nabłyszczacza, dzięki któremu umyte naczynia nie mają zacieków i ładnie się błyszczą. Na rynku są dostępne tabletki typu 3w1, jednak wiele gospodarstw domowych w Polsce ma zbyt twardą wodę, aby z nich korzystać. Wtedy z pomocą przychodzą właśnie wskaźniki zużycia soli i nabłyszczacza, które zwalniają nas od częstego sprawdzania ich poziomu w zmywarce.

Niektóre zmywarki emitują sygnał dźwiękowy informujący nas o zakończonej pracy, a droższe modele mogą nas poinformować o zakończeniu pracy subtelnym podświetleniem skierowanym na podłogę. Przydatne okazać się może oświetlenie wnętrza komory myjącej, które pozwoli obejrzeć naczynia bez wyjmowania ich ze zmywarki.

Zastanawiając się, jaką kupić zmywarkę, powinniśmy także sprawdzić czy nasza zmywarka przystosowana jest do używania tabletek 3w1 z nabłyszczaczem i solą, dzięki czemu nie będziemy musieli dodawać ich oddzielnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)