Jak obniżyć rachunki za internet w komórce?

Jak obniżyć rachunki za internet w komórce?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

03.01.2012 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koszty mobilnego Internetu w Polsce nadal są wysokie. Jak zatem skutecznie połączyć parę urządzeń jednocześnie z Siecią płacąc tylko jeden abonament? Zapraszamy do recenzji.

Pierwsze spojrzenie na Trendnet TEW-656BRG nie zdradza jego przeznaczenia. Urządzenie jest bowiem niewielkie, a producenci ruterów przyzwyczaili nas raczej do dość dużych obudów swoich produktów. Trendnet nie jest jednak zwykłym routerem –. nie jest wyposażony w ani jedno gniazdo RJ45. Komunikacja z nim odbywa się wyłącznie bezprzewodowo.

Testowany model pracuje w częstotliwości 2,4 GHz i jest wyposażony w port USB do podłączenia modemu 3G. Niestety trzeba się w nie zaopatrzyć osobno, natomiast lista kompatybilności jest dość długa i znajdują się na niej modele popularne w naszym kraju i dostępne u rodzimych operatorów. W komplecie otrzymujemy za to kabel USB, zasilacz, płytę z instrukcją i poręczne etui.

Konfiguracja rutera, jest niemal identyczna jak w przypadku rozwiązań bardziej tradycyjnych, z tą różnicą, że do TEW-656BRG należy najpierw bezprzewodowo podłączyć nasz komputer. Następnie instalujemy w nim modem, wpisujemy PIN (jeśli jest ustawiony na karcie SIM) i zabezpieczamy sieć bezprzewodową (standardowo jest ona otwarta). Te kilka kroków wystarczy by dzielić łącze do Internetu na kilka komputerów. Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy ustawić wyzwalanie portów, czy ich przekierowywanie. Ruter ma też podstawowe opcje filtrowania dostępu do usług. Podłączenie kolejnych klientów WiFi ułatwia funkcja WPS.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jeśli ktoś spodziewa się zawrotnej wydajności, to niestety się zawiedzie. TEW-656BRG oferuje maksymalną prędkość połączenia na poziomie 15. Mb/s i o ile na małych odległościach jest to łącze stabilne, o tyle po przejściu sygnału przez kilka ścian jego moc wyraźnie spada. Rozwiązanie sprawdza się zatem jeśli wszyscy użytkownicy będą znajdować się w niewielkiej odległości od rutera, np. w tym samym lub sąsiednim pokoju, przy sąsiednich stolikach w restauracji itp. Nie będzie ono natomiast odpowiednie do dzielenia łącza w rozległym, piętrowym domu lub też na więcej niż kilku klientów jednocześnie. W tym celu lepiej użyć „zwykłego” rutera.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Choć jego rozmiary są niewielkie, to Trendnet dość sprawnie radzi sobie z udostępnieniem połączenia 3. na niewielkim obszarze. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla często podróżujących. Pozwoli bowiem na skorzystanie z jednego łącza na wielu urządzaniach takich jak notebooki, smartfony czy tablety jednocześnie. Dość poważnym mankamentem, przy całej jego użyteczności, jest cena, w dniu powstawania tekstu, trzeba było za niego zapłacić nieco ponad 200 zł.

Grzegorz Bziuk

Trendnet TEW-656BRG

Obsługiwane standardy: 802.11 n/b/g
Obsługiwane częstotliwości: 2,4GHz
Wymiary (D × S × W): 93 × 65 × 19 mm
Złącza: 1 × USB 2.0
Gwarancja: **24 miesiące

PLUSY:

Obraz

Prosty w użyciu interfejs

Obraz

Niewielkie rozmiary

Dość wysoka cena

Cena sugerowana: 250 zł* *

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Limtel ma ambicję przełamać granice komunikacji

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)