Istnieją tylko dwa nosorożce północne. Gatunek może przetrwać mimo, że to samice

Istnieją tylko dwa nosorożce północne. Gatunek może przetrwać mimo, że to samice
Źródło zdjęć: © Getty Images

26.08.2019 13:41, aktual.: 26.08.2019 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nosorożce północne to podgatunek nosorożca białego, który prawie całkowicie zniknął z naszej planety. W tym momencie żyją jedynie jego dwie przedstawicielki. Uratowanie gatunku utrudnia ich płeć, ale naukowcy nadal mają nadzieję na uratowanie tych pięknych zwierząt.

Za wyginięcie tego gatunku odpowiedzialni są ludzie. Na nosorożce północne polowano z powodu ich rogów, które wykorzystywano w medycynie naturalnej.

Jest jeszcze nadzieja

Naukowcy nie poddają się jednak w kwestii przedłużenia życia tego wyjątkowego gatunku. Badacze uratowali wcześniej część nasienia zmarłych białych nosorożców, w nadziei, że uda im się sztucznie zapłodnić jedną z dwóch pozostawionych przy życiu samic – Najin i jej córki, Fatu.

Teraz poczynili kolejny krok, żeby mogło się to powieść - udało im się zebrać od dwóch samic komórki jajowe.

- Udało nam się zebrać w sumie 10 oocytów, co pokazuje, że obie samice mogą nadal wytwarzać komórki jajowe, pomagając w ten sposób uratować te wspaniałe stworzenia. - powiedział ekspert ds. Reprodukcji zwierząt, Thomas Hildebrandt z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Berlinie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uzyskany zarodek może zostać przeniesiony na matkę zastępczą innego podgatunku białego nosorożca – nosorożca południowego.

Jest to konieczne, ponieważ Najin i Fatu są już zbyt wiekowe, żeby z powodzeniem przejść przez proces ciąży. Teraz ich komórki jajowe są transportowane do Włoch, gdzie naukowcy ostrożnie rozpoczną proces zapłodnienia zachowanym nasieniem.

Źródło: Science Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także