ISS: Wirtualne odwiedziny na stacji kosmicznej. Teraz każdy z nas może być astronautą

Dotychczas wizyta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) była osiągalna dla niewielkiej liczby osób. Zastosowanie zaawansowanych technologii sprawiło, że stała się ona dostępna dla każdego z nas. Dzięki fotogrametrii i rekonstrukcji 3D przez chwilę możemy poczuć się jak astronauci z NASA czy Roskosmos.

ISS: Wirtualne odwiedziny na stacji kosmicznej. Teraz każdy z nas może być astronautą
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sergei Karpukhin
Karolina Modzelewska

27.04.2020 | aktual.: 27.04.2020 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wirtualna wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest możliwa za sprawą strony Sketchfab. Jej twórcy wykorzystali fotogrametrię (pozwalająca na odtwarzanie rozmiarów, kształtów czy wzajemnego położenia różnych obiektów) oraz możliwości rekonstrukcji 3D, aby odwzorować wygląd ISS.

Wirtualny spacer po ISS

Zwiedzanie ISS rozpoczyna się od Kibō, czyli Japońskiego Modułu Eksperymentalnego, który jest częścią stacji. Laboratorium służy przede wszystkim do realizacji eksperymentów naukowych w próżni. Jest wyposażone w specjalną śluzę, pozwalającą na rozmieszczanie nanosatelitów w przestrzeni kosmicznej.

Kolejna część ISS to Columbus, czyli moduł europejski. Jest największą, samodzielną europejską częścią całej stacji. Nowoczesny obiekt to około 75 metrów sześciennych, wyposażonych w zaawansowany sprzęt do przeprowadzania eksperymentów z dziedziny m.in. biologii roślin, fizyki płynów, heliofizyki czy fizjologii człowieka. Polski wkład w budowę Columbus'a to dwie miniaturowe anteny ARISS. Są projektem zespołu kierowanego przez dr. Pawła Kabacika z Politechniki Wrocławskiej.

Stacja posiada również amerykański moduł, czyli laboratorium NASA o nazwie Destiny. W tej cześci odbywają się eksperymenty z różnych dziedzin nauki np. medycyny, biotechnologii czy inżynierii. Wyniki badań są udostępniane naukowcom z całego świata.

Modułowa konstrukcja

Małą, ale istotną częścią ISS jest moduł Unity, który został dołączony do rosyjskiego modułu Zaria. Pełni ważną funkcję korytarza łączącego pozostałe części stacji kosmicznej. W Unity zamontowano śluzę powietrzną Quest. To dzięki niej astronauci mogą opuszczać statek i wychodzić w przestrzeń kosmiczną.

Pozostałe moduły, czyli Tranquility i Zvezda także można obejrzeć dzięki Sketchfab. Są interesujące, ponieważ to m.in. na ich powierzchni toczy się "życie codzienne" astronautów. Tutaj znajdują się toalety oraz prysznice.

Wirtualny spacer po ISS można odbyć tutaj.

Komentarze (0)