ISS: Astronauta NASA ostrzega, że może być więcej pęknięć

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna od dłuższego czasu walczy z pojawiającymi się pęknięciami. Przebywający na ISS astronauci szukają źródeł przecieków i próbują je łatać. Zdaniem Billa Shepherda, emerytowanego astronauty NASA, to "dość poważny problem".

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Pierwsze moduły ISS trafiły na orbitę w 1998 roku, co oznacza, że niektóre z jej elementów mają ponad 20 lat. Przez ten czas były narażone na trudne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej, w tym promieniowanie słoneczne czy skrajne temperatury. Pomimo regularnie prowadzonych prac konserwacyjnych, za które odpowiadają astronauci przebywający w danym momencie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, widać, że czas odcisnął na ISS swoje piętno.

ISS może mieć więcej pęknięć

W najstarszym module ISS – Zarya pojawiły się pęknięcia, o których w sierpniu br. oficjalnie informował Władimir Sołowjow, zarządzający rosyjskim segmentem stacji. Według NASA, pęknięcia nie stanowią obecnie zagrożenia dla astronautów. W ubiegłym miesiącu agencja w rozmowie z Business Insider zaznaczyła, że na razie nikt nie zidentyfikował "nowych potencjalnych miejsc wycieku" na ISS.

Serwis donosi jednak, że w trakcie przesłuchania komisji Izby Reprezentantów Bill Shepherd, były astronauta NASA, powiedział przedstawicielom Kongresu, że "prawdopodobnie istnieją inne pęknięcia, których jeszcze nie znaleźliśmy". Mężczyzna wyjaśnił też, że pęknięcia, których może być nawet sześć, mają niewielkie rozmiary i przypominają "zadrapania na powierzchni aluminiowej płyty".

Shepherd dawniej zaangażowany w tworzenie Programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dowodzący pierwszą załogą stacji w 2000 roku, uważa, że na razie pęknięcia nie są duże, dlatego nie stanowią większego zagrożenia dla bezpieczeństwa ISS.

Nie wiadomo jednak, czy w przyszłości nie będą się powiększać. Zdaniem astronauty "dotarcie do sedna tego jest dość poważnym problemem". Jego rozwiązanie powinno być priorytetem. Ustalenie przyczyn powstawania pęknięć pomoże w tworzeniu kolejnych stacji kosmicznych.

ZOBACZ TEŻ: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)