Iran zwiększa swoje możliwości na morzu. Pokazał światu Shahid Bagheri
Iran oddał do służby swój pierwszy lotniskowiec Shahid Bagheri (C110-4), który powstał na bazie kontenerowca Perarin w ramach programu przebudowy dużych statków handlowych do celów wojskowych. Jednostka została dostosowana do startów śmigłowców, dronów, a także obsługi systemów rakietowych. Teheran oczekuje, że Shahid Bagheri pomoże w lepszej kontroli wód regionalnych i umożliwi rozszerzenie prowadzonych operacji morskich.
Najnowsze zdjęcia i nagrania okrętu, który Iran przedstawia jako pływającą bazę morską, zostały pokazane 6 lutego 2025 r., i pochodziły z uroczystego wdrożenia jednostki do służby. Ceremonia mająca miejsce w Bandar Abbas, w Zatoce Perskiej zgromadziła najważniejszych przedstawicieli irańskiej armii, w tym dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Hosseina Salami, dowódcę irańskiej marynarki wojennej admirała Ali Reza Tangsiri, a także szefa sztabu sił zbrojnych Iranu, generała dywizji Mohammada Bagheri.
Shahid Bagheri - nowy lotniskowiec Iranu
Generał Salami podczas ceremonii podkreślił, że Iran nie dąży do konfliktu z żadnym krajem, ale jednocześnie nie ugnie się przed żadnym zagrożeniem. Wyjaśnił też, że Shahid Bagheri został zaprojektowany jako mobilna platforma do różnych operacji, w tym gromadzenia informacji wywiadowczych, ataków rakietowych czy nadzoru powietrznego. Z kolei admirał Ali Reza Tangsiri zaznaczył, że Shahid Bagheri jest w stanie operować samodzielnie na morzach przez okres do jednego roku, co znacząco zwiększa zdolności operacyjne Iranu na wodach międzynarodowych.
Dodanie tego okrętu do floty marynarki wojennej Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej oznacza znaczący krok w kierunku wzmocnienia zdolności obronnych i odstraszania Iranu na odległych wodach, a także przyczynia się do ochrony interesów narodowych kraju.
Shahid Bagheri został opracowany w ramach irańskiej strategii poprawy potencjału marynarki wojennej poprzez transformację statków handlowych. Według The War Zone jego przebudowa najprawdopodobniej zaczęła się w maju 2022 r. i trwała ok. dwóch lat. W jej ramach dawny kontenerowiec Perarin zyskał m.in. ukośny pokład lotniczy i system startowy dla dronów. Wyposażono go także w siłownię i szpital. Lotniskowiec został skierowany na próby morskie w listopadzie 2024 r., a jego wdrożenie do służby miało miejsce kilka miesięcy później.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #46: Cena GTA 6, SWITCH 2 oficjalnie, USA blokuje kolejne aplikacje, PS6 i zmiany
Informacje na temat możliwości i wyposażenia lotniskowca Shahid Bagheri są na razie ograniczone. Wiadomo jednak, że jest to jednostka o długości 240 metrów, wyporności ponad 41 tys. ton, wyposażona w 180-metrowy pas startowy i zdolna do rozwinięcia maksymalnej prędkości 22 węzłów. Army Recognition donosi, że okręt uzbrojono w pociski manewrujące dalekiego zasięgu Noor, systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, dwa działa Asefeh 20 mm i jedno działo 30 mm umieszczone na dziobie okrętu. Dodatkowo Shahid Bagheri ma posiadać platformę startową pocisków przeciwokrętowych.
180-metrowy pas startowy i zamontowane na nim wyposażenie pozwala Shahid Bagheri na obsługę wielu rodzajów dronów oraz śmigłowców. Na liście znajdują się m.in. śmigłowce Mi-17, Bell-412 i Shahed 278, a także bezzałogowce typu Ababil-3, Mohajer-6, Shahed-136, oraz Qaher-313, który budzi sporo zainteresowania. Qaher-313, znany również jako F-313 po raz pierwszy został zaprezentowany w lutym 2013 r.
Początkowo był przedstawiany jako zaawansowany, jednoosobowy myśliwiec stealth o zdolnościach unikania radarów i operowania na niskich wysokościach. Ostatecznie Iran zdecydował się na zmianę jego koncepcji, co najprawdopodobniej miało związek z pojawiającymi się wzywaniami technologicznymi. W 2023 r. Teheran ogłosił, że Qaher-313 będzie bezzałogowym statkiem powietrznym, dostosowanym do aktualnych potrzeb irańskich sił zbrojnych.
Warto przypomnieć, że Iran od 1992 r. realizuje program samowystarczalności militarnej, w ramach którego produkuje własne okręty podwodne, myśliwce oraz czołgi. Shahid Bagheri jest kolejnym krokiem w tym kierunku, pokazującym zdolność Iranu do adaptacji i innowacji w dziedzinie technologii wojskowej.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski