Iran. Porażka programu kosmicznego. Satelita nie dotarł na orbitę

Iran poinformował, że w niedzielę [09.02.2020 r.] "z powodzeniem" wystrzelił satelitę, ale nie udało umieścić się go na orbicie. Jest to duży cios dla irańskiego programu kosmicznego, który zdaniem USA jest przykrywką dla budowy pocisków rakietowych.

Iran. Porażka programu kosmicznego. Satelita nie dotarł na orbitę
Źródło zdjęć: © East News | Mehr News
Karolina Modzelewska

Próba wystrzelenia satelity "Zafar" na orbitę, którego nazwa w języku perskim oznacza "zwycięstwo", odbyła się na krótko przed 41. rocznicą rewolucji islamskiej i ważnymi wyborami parlamentarnymi w Iranie.

Porażka Iranu

Irańskie ministerstwo obrony poinformowało, że satelita nie dotarł na orbitę. Pokonał 90 proc. drogi i osiągnął pułap 540 km.

- Osiągnęliśmy większość naszych celów, dane zostały pozyskane, a w najbliższej przyszłości analizując je, podejmiemy kolejnej kroki – powiedział Ahmad Hosseini z jednostki kosmicznej ministerstwa.

W niedzielę Iran zaprezentował również nowy pocisk batalistyczny bliskiego zasięgu i "nową generację" silników zaprojektowanych do wynoszenia satelitów na orbitę. Silniki Zoheir zostały wykonane z materiałów kompozytowych, dzięki czemu są lżejsze od poprzednich, wykonywanych ze stali.

Ciężki spór

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy zagorzali wrogowie – Iran i Stany Zjednoczone dwukrotnie znajdowali się na granicy bezpośredniej konfrontacji zbrojnej. Długoletni spór między Teheranem a Waszyngtonem zaostrzył się w 2018 roku, kiedy prezydent USA – Donald Trump wycofał się z ważnej umowy pomiędzy państwami, co zamroziło dalszy rozwój programu nuklearnego Iranu.

USA niepokoił m.in. rozwój pocisków batalistycznych. Trump wyrażał również obawy względem programu kosmicznego Iranu i podkreślał, że wystrzelenie rakiety w styczniu 2019 roku stanowiło naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, zatwierdzającej międzynarodowe porozumienie w sprawie ograniczenia programu nuklearnego Teheranu.

Rezolucja nr 2231 wzywała Iran do powstrzymania się do jakiejkolwiek działalności związanej z pociskami batalistycznymi, które są w stanie dostarczać broń jądrową.

Iran utrzymuje, że nie zamierza nabywać broni jądrowej. Jego władze twierdzą też, że działania podejmowane w przestrzeni kosmicznej są pokojowe i zgodne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

wiadomościiranusa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)