Iran pokazał nowe rakiety. Pociski nazwano na cześć dowódców zabitych przez wojska USA

Iran pokazał nowe rakiety. Pociski nazwano na cześć dowódców zabitych przez wojska USA

Iran pokazał nowe rakiety. Pociski nazwano na cześć dowódców zabitych przez wojska USA
20.08.2020 15:24

Iran zaprezentował nowe rakiety średniego zasięgu. Pociski nazwano na cześć dowódców wojskowych, którzy zginęli wskutek zamachu wojsk Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie w styczniu 2020 roku.

Irańskie władze zaprezentowały dwa nowe typy produkowanych w tym kraju rakiet średniego zasięgu. Ich nazwy to hołd dla dowódców wojskowych, którzy zostali zabici w zamachu Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie w styczniu bieżącego roku.

- "Męczennik Kasem Sulejmani" to pocisk balistyczny ziemia-ziemia o zasięgu do 1,4 tys. km, a "Męczennik Abu Mahdi" to pocisk manewrujący o zasięgu ponad 1 tys. km - poinformował podczas wystąpienia telewizyjnego irański minister obrony Amir Hatami.

Prezydent Hasan Rowhani oznajmił, że rakiety, a w szczególności pociski manewrujące, są dla Iranu niezwykle ważne. - Zwiększenie ich zasięgu w ciągu mniej niż dwóch lat z 300 do 1000 km jest wielkim osiągnięciem - oświadczył.

Nowe pociski zostały zaprezentowane zaledwie kilka dni po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła amerykański projekt rezolucji bezterminowo przedłużający embargo na handel bronią z Iranem. Władze USA twierdzą, że pomimo opuszczenia porozumienia atomowego z Iranem, mogą skorzystać z zapisów traktatu, umożliwiających natychmiastowe przywrócenie sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych na kraj.

Generał Kasem Sulejmani był dowódcą jednostki specjalnej Al-Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, z kolei Abu Mahdi al-Muhandis był dowódcą szyickich Sił Mobilizacji Ludowej w Iraku. Zginęli 3 stycznia 2020 roku wskutek amerykańskiego ataku rakietowego w Bagdadzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)