Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Tysiącletnie Stare Miasto w Sanie się rozpada. Kolejny skutek wojny w Jemenie

Trwająca od 2015 wojna domowa w Jemenie to jeden z największych kryzysów humanitarnych ostatnich lat. Tym razem odbija się również na liczącej ponad tysiąc lat zabytkowej starówce w Sanie, wpisanej na listę UNESCO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stare Miasto w Sanie
Stare Miasto w Sanie (Wikimedia Commons)
d2g2jt7

Stare Miasto w Sanie, stolicy Jemenu zostało wpisane na listę UNESCO w 1986 roku. Znaleźć tam można 103 meczety, 14 łaźni i ponad 6000 domów, z których część pochodzi sprzed XI wieku. Niestety działania wojenne oraz pogoda sprawiają, że starówka rozpada się na oczach mieszkańców.

W kraju od lat trwa wojna domowa. Popierani przez Iran Huti próbują obalić rząd prezydenta Hadiego. Obecnie to właśnie oni kontrolują Sanę i wezwali UNESCO do interwencji, której celem będzie ratowanie zabytkowej dzielnicy stolicy Jemenu.

Jak podaje Al-Jazeera, Huti poinformowała w ostatnich tygodniach o całkowitym lub częściowym zawaleniu się 111 budynków na Starym Mieście. Jednak problemem są nie tylko trwające działania militarne, ale również żywioły.

d2g2jt7

Obecnie największym zagrożeniem dla budynków Starego Miasta są powodzie i burze, które intensyfikują się od połowy kwietnia. Wyjątkowo obfite deszcze dodatkowo pogorszyły stan większości zabudowań. Specjaliści Urzędu ds. zachowania historycznych miast obawiają się, że w 5000 budynków przeciekają dachy, a w 107 z nich doszło do całkowitego lub częściowego zawalenia.

Kiedy w kraju trwa wojna domowa, trudno się dziwić, że brakuje pieniędzy na konserwację historycznych budynków, a mieszkańcy nie dbają o nie tak, jak kiedyś. Ze względu na znaczenie historycznego Starego Miasta w Sanie, można tylko liczyć na to, że UNESCO zainterweniuje.

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów