Inwersja przyziemną nad Polską. Co to oznacza? Sprawdź

Inwersja przyziemną nad Polską. Co to oznacza? Sprawdź
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Grzegorz Burtan

21.01.2019 13:07, aktual.: 23.01.2019 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodzi niewielki układ wyżowy o wdzięcznej nazwie Brygida II. Na mieszkańców południowej Polski sprowadzi on zjawisko inwersji przyziemnej. Co to takiego? Już wyjaśniamy.

Inwersja temperatury to w meteorologii zjawisko atmosferyczne, polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością.

W najniższej części atmosfery, troposferze , powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej. Powodem jest to, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni ziemi. Wtedy unosi się do góry w wyniku konwekcji . Unoszące się powietrze ochładza się w wyniku przemiany adiabatycznej, ponieważ wyżej jest mniejsze ciśnienie. W wyniku tych zjawisk zachodzących w atmosferze dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj.

Inwersja może wywoływać inne efekty w atmosferze. Są często dobrze widoczne, jak gromadzenie się mgły lub różnice w zanieczyszczeniu atmosfery. Z tego samego powodu inwersje zalegające przez dłuższy czas mogą wpływać na intensyfikowanie się zjawiska smogu nad obszarami o dużej emisji zanieczyszczeń.

Inwersji istnieje kilka odmian, z czego każdy ma swoje rodzaje. Do inwersji przyziemnych zaliczamy:

  • Radiacyjną – powstaje podczas bezwietrznych i bezchmurnych nocy, głównie po zachodzie słońca. Po dniu podłoże i powietrze przy ziemi jest ogrzane. Podłoże wypromieniowuje swoje ciepło do kosmosu, szybko ochładzając się, powietrze wypromieniowuje ciepło znacznie wolniej. W warstwie tuż przy powierzchni, powietrze staje się chłodniejsze niż znajdujące się ponad nim ogrzane powietrze.
  • Orograficzną – charakterystyczna dla dolin górskich. Powietrze ochłodzone w wyniku wypromieniowania ciepła z ziemi spływa ze zbocz gór na dno doliny.
  • Adwekcyjną – powstaje, gdy nad wychłodzoną powierzchnię ziemi napływa cieplejsze powietrze. Warstwa powietrza granicząca z powierzchnią, ochładza się, a powietrze powyżej pozostaje ciepłe.
  • Śniegową – powstaje, gdy powietrze cieplejsze ochładza się od śniegu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także