Inwazja biedronek azjatyckich. Szukają schronienia w naszych domach i gryzą

Biedronka azjatycka to plaga października. Kolejny rok z rzędu inwazyjny gatunek próbuje wedrzeć się do naszych mieszkań, a na dodatek boleśnie gryzie. Podpowiadamy, w jaki sposób odróżnić biedronkę azjatycką od rodzimej biedronki siedmiokropki.

Biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka
Źródło zdjęć: © dziejesie.wp.pl
Karolina Modzelewska

22.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:15

Biedronki azjatyckie po raz kolejny zwiększyły swoją aktywność w październiku. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz licznie obsiadają nasze okna, dostają się do domów i mieszkań przez otwarte drzwi i szukają szczelin, które będą służyły im za schronienie i pozwolą bezpiecznie przezimować.

Inwazja biedronek azjatyckich

Nasz czytelnik przesłał zdjęcia przedstawiające biedronkę azjatycką na oknach jego mieszkania w Warszawie. Skomentował, że od rana widział co najmniej kilka takich okazów.

Biedronka azjatycka różni się od naszej rodzimej siedmiokropki. Podstawową różnicą jest zachowanie. Inwazyjny gatunek dotkliwie gryzie, co u niektórych osób może wywołać nawet reakcję alergiczną. Zazwyczaj towarzyszy temu zaczerwienienie skóry oraz pieczenie. W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna objawia się problemami z oddychaniem.

Biedronka azjatycka październikową plagą

Kolejną z różnic pomiędzy gatunkami jest wygląd. Biedronka azjatycka może mieć żółty, pomarańczowy, czerwony, a niekiedy nawet czarny kolor. Dodatkowo posiada znacznie więcej kropek. Ich liczba może dochodzić do 23 sztuk.

Obraz
© dziejesie.wp.pl

Biedronka azjatycka dotarła do Polski w 2006 roku. Pierwsze okazy zauważono w Poznaniu. Gatunek pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale w XIX wieku biedronki zaczęto sprowadzać do Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Dzięki nim chciano się pozbyć mszyc. Biedronka azjatycka, jako gatunek inwazyjny uważana jest za zagrożenie dla rodzimych owadów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)