Trwa ładowanie...
d3sek3m

Inwazja biedronek azjatyckich. Owady są coraz bardziej uciążliwe

Biedronki azjatyckie to zmora października. Dosłownie pchają się do naszych domów drzwiami i oknami. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy na naszych futrynach usiadł ten gatunek, czy może jest to rodzima biedronka siedmiokropka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka (East News, Fot: Ardea Picture Library)
d3sek3m

Biedronki azjatyckie zostały okrzyknięte mianem październikowej plagi. Ten inwazyjny gatunek wyraźnie uaktywnił się, ponieważ październik to czas, kiedy poszukuje dogodnych miejsc do przezimowania.

Biedronka azjatycka: Jak ją rozpoznać?

Biedronka azjatycka różni się od naszych rodzimych, polskich siedmiokropek. Podstawowa różnica jest taka, że biedronka azjatycka gryzie. Niekiedy bardzo dotkliwie. Jej ugryzienia mogą wywołać reakcję alergiczną, objawiającą się m.in. swędzeniem i pieczeniem skóry.

d3sek3m

Kolejną różnicą jest ich wygląd. Biedronki azjatyckie mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne. Swoim kształtem i wielkością przypominają biedronkę siedmiokropkę, chociaż mogą mieć znacznie więcej kropek. W niektórych przypadkach nawet 23.

Biedronka azjatycka: Zagrożenia

Biedronka azjatycka, jako gatunek inwazyjny jest zagrożeniem m.in. dla rodzimych owadów oraz dla ludzi. Gatunek jest bardziej drapieżny i szybko się rozmnaża. Dodatkowo żywi się tym samym pokarmem co siedmiokropki.

d3sek3m

Owad jest również zagrożeniem dla ludzi, ponieważ jego ugryzienie może doprowadzić do reakcji alergicznych, które skrajnych przypadkach przejawia się trudnościami w oddychaniu.

d3sek3m

Podziel się opinią

Share
d3sek3m
d3sek3m
Więcej tematów