Internet dla każdego w regionie łódzkim

Sieć teleinformatyczna, mająca zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w regionie łódzkim, pomyślnie przeszła pierwsze testy i działa już w gminach Parzęczew i Zgierz. Do końca roku ma ruszyć także w gminach Dalików, Łęczyca i Wartkowice

Internet dla każdego w regionie łódzkim
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

Te pięć gmin bierze udział w projekcie pilotażowym Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST). Pilotaż różni się od właściwej, przyszłej sieci tym, że internet jest tam nadawany drogą radiową, a nie poprzez łącza światłowodowe.

W gminach Parzęczew i Zgierz stanęły już maszty i rozpoczęło się nadawanie sygnału. Teraz wybrany zostanie operator sieci i każdy mieszkaniec gminy będzie mógł odbierać internet w swoim domu - zapowiadają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

"W żadnym innym regionie kraju prace nad powszechnym dostępem do internetu nie są tak zaawansowane" - uważa wicemarszałek województwa Witold Stępień.

ŁRST to projekt mający zapewnić powszechny dostęp do internetu szerokopasmowego w woj. łódzkim. Składać się będzie z punktów dystrybucyjnych sieci internetowej w poszczególnych gminach oraz sieci łączy światłowodowych.

W pierwszym etapie wybudowanych ma zostać ponad 30. km sieci szkieletowej i ponad 460 km sieci dystrybucyjnej. W zasięgu sieci znajdzie się 630 miejscowości i ponad 131 tys. gospodarstw domowych. 38 tys. gospodarstw leży w obszarach tzw. białych plam, czyli w miejscach całkowicie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu.

Całkowita wartość pierwszego etapu projektu wynosi 7. mln zł; ponad 50 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą kwotę zapewnić ma samorząd województwa, który jest inwestorem.

Po zakończeniu inwestycji zarządzanie siecią przejmie operator infrastruktury, który będzie świadczył usługi hurtowe dla operatorów lokalnych, oferujących internet gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom. Do sieci włączone zostaną także szpitale wojewódzkie.

Zdaniem samorządowców, pozwoli to na realizację innowacyjnego projektu z zakresu e-usług, czyli stworzenie Regionalnego Systemu Informacji Medycznej, umożliwiającego m.in. zdalną diagnostykę. Zakończenie budowy całej sieci planowane jest w 2013 r.

Źródło artykułu:PAP
internetłódźpolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)