Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą zrewolucjonizować świat

Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą zrewolucjonizować świat
20.06.2018 21:451 / 7
Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą  zrewolucjonizować świat
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com

Polska scena start-upowa nie jest może tak rozwinięta, jak ta w Kalifornii czy w Tel Awiwie, ale my również mamy się kim pochwalić.

Laboratorium w kieszeni, technologia zamieniająca plastikowe śmieci w paliwo czy lustro, które potrafi doradzić, w co się ubrać... to tylko niektóre z polskich projektów, które mają szansę podbić świat. Zostały one wyróżnione w ostatnim konkursie European Start-Up Challenge, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

O tytuł najlepszego walczyło aż 200 start-upów. Spośród nich tylko 6 innowacyjnych projektów zostało wyróżnionych
Abbys Glass, Shelfwise, Sense monitoring, Nanopure technologies, Handerek Technologies i Genomtec...

Zobaczcie polskie pomysły, które naprawdę mają szansę zrewolucjonizować swoje branże.

Rewolucja w... lustrze

2 / 7
323948166301362601
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Abyss Glass/mat. pras.

Gdyby tak wyobrazić sobie sytuację, w której lustro doradzi, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną lub randkę, zwiększając przy tym sprzedaż poprzez odpowiedni dobór elementów garderoby?

Takie rozwiązanie zaproponował Abyss Glass. Start-up produkuje interaktywne lustra oraz tworzy wirtualne przymierzalnie z czytnikiem tagów RFID. Dzięki temu lustro „wie”, jakie ubrania wzięliśmy ze sobą̨ do przymierzalni i na tej podstawie może wyświetlić́ spersonalizowane informacje.

Dzięki temu, że lustra potrafią odczytywać informację o użytkowniku i wyświetlać skierowane do niego komunikaty, potencjał marketingowy rozwiązania jest bardzo duży. Technologia równie dobrze sprawdzi się u fryzjera, gdzie pozwolą "przmyierzyć" nową fryzurę czy na siłowni, gdzie zastąpią personalnego trenera.

W najbliższym czasie firma planuje rozwinąć sieć sprzedażową w Europie oraz pozyskać nowych klientów.

Zrewolucjonizować zdrowie

3 / 7
323948166301690281
Źródło zdjęć: © Genomtec | Genomtec

Zamknąć laboratorium w kieszeni, tak by umożliwić diagnostykę w każdym miejscu i czasie?

Tak działa przenośne laboratorium znajdujące się̨ na chipie, które opracował start-up Genomtec.

W zaledwie 20 minut jest w stanie w 100 proc. wykryć obecność DNA lub RNA w dowolnym materiale genetycznym. Identyfikuje wirusy, bakterie, mutacje genetyczne, grzyby. Urządzenie mieści się w kieszeni.

Paliwo przyszłości

4 / 7
323948166301952425
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | Michal Maňas/wikimedia, licencja C BY 3.0

Zamienić 1 kg wszechobecnych odpadów z tworzyw sztucznych w paliwa silnikowe spełniające wymagania norm UE i gotowe do użycia lub sprzedaży?

Handerek Technologies ze swoją technologią Converting plastic to fuel zapewnia, że to możliwe.

Start-up specjalizuje się w technologii plastikowej, umożliwiającej komercyjne przetwarzanie pod ciśnieniem atmosferycznym odpadów z tworzyw sztucznych na całkowicie rafinowany olej napędowy i frakcje benzyny.

Jak zapewnia firma, proces jest komercyjnie opłacalny bez zewnętrznych dotacji.

Rewolucja w handlu

5 / 7
323948166302280105
Źródło zdjęć: © pxhere.com | pxhere.com

ShelfWise stworzył oprogramowanie do monitoringu półek sklepowych w czasie rzeczywistym, opracowane z myślą o przedstawicielach handlowych.

Umożliwia weryfikację sposobu prezentacji produktów w sklepie. Dzięki użyciu metod sztucznej inteligencji, w tym deep learningu, w kilka sekund aplikacja pozwala ocenić, jak produkty są eksponowane lub jakie są braki w "zatowarowaniu".

W dobie walki o uwagę konsumenta i miejsce na półce, rozwiązanie ma szansę jeśli nie zrewolucjonizować, to ułatwić racę handlowcom.

Tak będzie wyglądał nowy przemysł

6 / 7
323948166302542249
Źródło zdjęć: © pixabay | pixabay/ CC0 Public Domain

NanoPure Technologies rzucił wyzwanie korozji wrażliwych materiałów i postanowił raz na zawsze pozbyć się problemu rdzy.

W tym celu opracował i opatentował technologię syntezy polimerów przewodzących. Na jej podstawie rozwija rodzinę pigmentów antykorozyjnych Polycor, za pomocą których wytwarzane są różne typy powłok malarskich o wysokiej odporności na korozję.

Obecnie NanoPure Technologies szuka komercjalizacji technologii we współpracy z producentami i dystrybutorami farb i lakierów antykorozyjnych.

Rewolucja na... dachach

7 / 7
323948166302804393
Źródło zdjęć: © Sense Monitoring | Sense Monitoring

Czasem rewolucja technologiczna daje o sobie znać w zaskakujących obszarach, gdzie nie spodziewamy się innowacji.

System S-One, czyli flagowy produkt firmy Sense Monitoring, dedykowany jest zarządcom nieruchomości i właścicielom różnego rodzaju obiektów. Ten laserowy monitoring konstrukcji dachu pozwala - bez ingerencji w konstrukcję budynku - na wykrywanie przecieków i optymalne odśnieżanie.

Jak zapewniają autorzy rozwiązania, w ten sposób zarządca będzie w stanie zmniejszyć koszty utrzymania dachu nawet o 40 proc. I do tego koniec z łażeniem po dachach.

Źródło artykułu:WP Tech
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)