Indie w drodze na Księżyc. Misja Chandrayaan-2 będzie badać niepoznany dotąd obszar

Indie w drodze na Księżyc. Misja Chandrayaan-2 będzie badać niepoznany dotąd obszar

Indie w drodze na Księżyc. Misja Chandrayaan-2 będzie badać niepoznany dotąd obszar
Źródło zdjęć: © ISRO/Twitter | ISRO
22.07.2019 13:27, aktualizacja: 22.07.2019 18:57

Indie podjęły druga próbę realizacji misji księżycowej Chandrayaan-2. Rakieta z łazikiem na pokładzie z powodzeniem wystartowała. "Wszyscy Hindusi są niezmiernie dumni", napisał premier Indii na Twitterze. Misja ma zająć się badaniem powierzchni i szukaniem wody,

O 9:13 GMT Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) uruchomiła rakietę GSLV Mark 3, dzięki której Chandrayaan-2 ma wylądować na Księżycu. Kolejna próba rozpoczęła się tydzień po tym, jak wstrzymano start z powodu napotkanych problemów technicznych. Wówczas na godzinę przed planowanym startem podjęto decyzję o jego przerwaniu.

W komunikacie wyjaśniającym decyzję ISRO, podano informacje o dodatkowych środkach ostrożności. Ponowna próba została podjęta w poniedziałek. Uruchomienie Chandrayaan-2 miało miejsce o 9:13 GMT w Sriharikota w Andhra Pradesh. Przebieg całej misji księżycowej można oglądać na Twitterze ISRO.

Chandrayaan-2 – druga misja księżycowa Indii

Chandrayaan-2 to trzykomponentowy pojazd kosmiczny, składający się z orbity, lądownika i łazika. Ma wylądować w pobliżu słabo zbadanego bieguna południowego Księżyca. Głównym celem misji jest poszukiwanie wody i minerałów księżycowych.

Misja Chandrayaan-2 została uruchomiona 11 lat po pierwszym sukcesie ISRO. Pierwsza misja kosmiczna z października 2008 roku, przeszła do historii za sprawą wykonania ponad 3400 okrążeń wokół Księżyca. Trwała przez 312 dni do 28 sierpnia 2009 roku.

Premier Indii, Narendra Mondi, na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym podkreśla wagę wydarzenia. "To szczególne chwile, które zostaną na zawsze wyryte w annałach naszej chwalebnej historii. Uruchomienie Chandrayaan-2 ilustruje waleczność naszych naukowców i determinację 1,3 mld Hindusów, którzy postanowili wyznaczyć nowe granice nauki. Każdy Hindus jest dzisiaj niezwykle dumny".

Ile potrwa podróż Chandrayaan-2 na Księżyc?

Chandrayaan-2 ma do pokonania około 384 000 km. ISRO wciąż ma nadzieję, że statek wyląduje na Księżycu 6 lub 7 września, zgodnie z pierwotnymi ustaleniami. Cała podróż ma trwać około 6 tygodni.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wybrała dłuższą drogę na Księżyc, aby zaoszczędzić paliwo i wykorzystać grawitację Ziemi. Jest to konieczne, ponieważ Indie nie posiadają na tyle silnej rakiety, by wystrzelić Chandrayaan-2 bezpośrednio na właściwą ścieżkę.

Warto wspomnieć, że rakieta Saturn V, wykorzystywana w trakcie misji Apollo 11, wciąż pozostaje największą i najpotężniejszą rakietą, jaką kiedykolwiek zbudowano.

Chandrayaan-2 - ostatnie doniesienia

Według ostatnich informacji opublikowanych przez ISRO na Twitterze - Chandrayaan-2 oddzielił się od rakiety około 181,6 km nad Ziemią i z powodzeniem zmierza w kierunku Księżyca. Na portalu pojawiają się liczne gratulacje i słowa uznania.

Jeżeli misja księżycowa Chandrayaan-2 okaże się sukcesem, Indie będą czwartym krajem po USA, Rosji i Chinach, któremu udało się zdobyć Księżyc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)