Indie. Pioruny zabiły 147 osób w 10 dni

Indie. Pioruny zabiły 147 osób w 10 dni

Indie. Pioruny zabiły 147 osób w 10 dni
Źródło zdjęć: © Getty Images
06.07.2020 10:48, aktualizacja: 06.07.2020 12:40

Uderzenia piorunów zabiły 147 osób w północnych Indiach w stanie Bihar w ciągu 10 ostatnich dni – poinformowały władze. Zwiększona intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych ma być powodowana przez zmiany klimatu.

Władze poinformowały również, że od marca bieżącego roku liczba zgonów w stanie Bihar spowodowana tym zjawiskiem pogodowym wyniosła 215. Wśród zmarłych ludzi byli robotnicy i pracownicy zajmujący się bydłem.

– Eksperci ds. pogody, naukowcy i władze poinformowali mnie, że wzrost temperatury spowodowany zmianami klimatu jest główną przyczyną coraz częstszych uderzeń pioruna – powiedział Lakshmeshwar Rai, minister ds. klęsk żywiołowych w stanie Bihar. Według jego słów w samą sobotę 4 lipca z powodu żywiołu zginęło w Bihar 25 osób.

Problem narasta

Uderzenia piorunów w czasie monsunu trwającego od czerwca do września są w Indiach powszechnym zjawiskiem. Jednak władze podkreśliły, że liczba zgonów nimi spowodowanych w stanie Bihar wyrównała już tego rodzaju statystyki z poprzednich lat w analogicznym okresie, mimo że monsun dopiero się rozpoczął.

W reakcji na problem władze uruchomiły aplikację mobilną, która ma pomagać przewidywać ewentualne uderzenia pioruna. Jednak wielu biednych rolników nie posiada smartfonów.

W Indiach od 2018 roku z powodu uderzeń piorunów zginęło ponad 2,3 tys. osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)