Indie. Chandrayaan 2 wyląduje na Księżycu już jutro. To najtrudniejsza taka próba w historii

Indie. Chandrayaan 2 wyląduje na Księżycu już jutro. To najtrudniejsza taka próba w historii
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

06.09.2019 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lądownik Chandrayaan 2 jest już gotowy do lądowania na Księżycu, którego próbę podejmie już jutro. Indie na lądowanie wybrały jedno z najtrudniejszych miejsc na powierzchni Księżyca.

Podróż Chandrayaan 2 rozpoczęła się jeszcze w lipcu, ale ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) potiwerdziła, że lądownik jest gotowy do lądowania na Księżycu. Celem jest południowy biegun Księżyca.

Miejsce, które Indie wybrały na lądowisko, jest wyżyną, która wznosi się między dwoma kraterami nazwanymi Manzinus C i Simpelius N i znajduje się ok. 600 km od bieguna południowego. Żadna wcześniejsza misja księżycowa nie podejmowała się lądowania w tak zdradliwym terenie.

Próba lądowania ma mieć miejsce 7 września między 1:30 a 2:30 czasu lokalnego w kontroli misji w Indiach. ISRO, która nadzoruje misję, ma również wybrane miejsce zapasowe lądowania, które znajduje się kilkanaście metrów dalej.

Wybór miejsca lądowania

Indie nieprzypadkowo wybrały na lądowisko tak trudny teren. Jest to ważny wybór od strony naukowej, nie tylko w celu uzyskania pełniejszego obrazu geologii Księżyca. Biegun południowy jest szczególnie intrygujący dla naukowców. To tam instrumenty na pokładzie Chandrayaan-1 wykryły płyty z lodem zakopane pod zacienionymi kraterami Księżyca.

Lądownik będzie mógł poświęcić 14 dni na prace badawcze i przesyłanie danych, zanim ostra księżycowa noc zamrozi maszyny. ISRO podejmie próbę ożywienia ich, gdy Słońce znów wstanie, ale roboty nie zostały zaprojektowane do przetrwania nocy księżycowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)