Igrzyska olimpijskie na żywo w komputerze i mobilnie

Igrzyska olimpijskie na żywo w komputerze i mobilnie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.07.2012 12:33, aktual.: 09.08.2013 12:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku igrzyska można również oglądać przez internet.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Na stronie internetowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego znajdziemy listę oficjalnych nadawców, którzy będą transmitować igrzyska w poszczególnych krajach. Praktycznie wszędzie na świecie wyczyny sportowców będziemy mogli śledzić na trzy różne sposoby: w darmowych programach telewizji publicznych, w programach telewizji płatnych - dostępnych zazwyczaj w sieciach kablowych lub przez satelitę, oraz w internecie. Osobną grupą są jeszcze aplikacje mobilne dla smartfonów i tabletów - niektórzy nadawcy oferują transmisję również tym kanałem.

Gdzie oglądać w Polsce?

Głównym nadawcą transmisji z igrzysk olimpijskich w naszym kraju jest Telewizja Polska. Zmagania sportowców będzie można za darmo śledzić na kanałach TVP1. TVP2, TVP HD i TVP Sport. Wśród oficjalnych nadawców kablowych znalazły się: Eurosport, Eurosport HD, nPremium i nSport. Jednak oglądanie igrzysk w telewizji ma pewne wady. Równolegle odbywają się zawody z różnych dyscyplin - w sumie nadawanych będzie jednocześnie do 12 strumieni transmisji - a telewizje zazwyczaj przełączają się między nimi. To powoduje, że zwłaszcza fani mniej popularnych sportów musieli często obejść się smakiem lub mogli obejrzeć właściwie tylko urywki zmagań ich faworytów. Teraz ten problem przestaje istnieć dzięki możliwości śledzenia igrzysk w internecie.

Z terytorium Polski dostępni będą trzej nadawcy, którzy transmitować będą na żywo wydarzenia z Londynu - co więcej, dostaniemy równoległy dostęp do wszystkich 12 strumieni, między którymi będziemy mogli się dowolnie przełączać. Pierwszym nadawcą jest, ponownie Telewizja Polska, która na stronie londyn2012.tvp.pl udostępnia transmisje wideo na żywo oraz materiały archiwalne z przeprowadzonych już zawodów. Wchodząc na stronę TVP dedykowaną tegorocznym igrzyskom, wybieramy zakładkę Na żywo albo Wideo (nagrania archiwalne). Zastosowany na stronach polskiej telewizji odtwarzacz wykorzystuje technologię Microsoft Silverlight, więc będziemy zmuszeni zainstalować odpowiednią wtyczkę w przeglądarce (o ile wcześniej tego nie uczyniliśmy). Niestety wszyscy, którzy mieli nadzieję na oglądanie transmisji w przeglądarkach urządzeń mobilnych, będą musieli obejść się smakiem - nawet przeglądarka w Windows Phone 7 nie obsługuje technologii Microsoftu.

Drugim sposobem na odbieranie wszystkich 12 przekazów jest anglojęzyczny serwis eurovisionsports.tv. Pozwala on śledzić zarówno kanał z wiadomościami, dowolny z 12 strumieni na żywo, poszczególne dyscypliny, a niektóre przekazy dostępne są również w jakości HD. Członkowie zarejestrowani na stronie EBU (Europejskiej Unii Nadawców) mają teoretycznie dostęp do transmisji różnych europejskich nadawców telewizyjnych, jak BBC, ZDF i wielu innych. Rejestracja na stronie ebu.ch jest darmowa, jednak próba zalogowania na nowo utworzone konto kończyła się wyświetleniem błędu, więc nie mogliśmy sprawdzić jak skorzystać z możliwości oglądania zagranicznych stacji telewizyjnych. Dobrą wiadomością jest również wykorzystanie przez eurovision technologii Flash, dzięki czemu możemy śledzić igrzyska przez przeglądarki wszystkich urządzeń mobilnych, które tę technologię obsługują - czyli większość telefonów z
systemem Android.

Trzecim nadawcą online dostępnym z terenu Polski jest Eurosport, który na stronie eurosportplayer.com udostępnia możliwość śledzenia własnych transmisji. Niestety w przypadku tego popularnego nadawcy nie będziemy mogli dowolnie przełączać się między nadawanymi z Londynu transmisjami –. online dostępne są po prostu przekazy z kanałów Eurosportu, do tego dostęp jest płatny: 10,99 zł / miesiąc z możliwością rezygnacji w dowolnym momencie lub 8,99 zł / miesiąc, ale zrezygnować z usługi możemy dopiero po 12 miesiącach.

Igrzyska w komórce i tablecie tylko dla wybranych

Dla wszystkich, którzy zamiast laptopów i oglądania transmisji przez WWW wolą korzystać z aplikacji dla tabletów i smartfonów również stworzono odpowiednie rozwiązania. Transmisję na żywo będziemy mogli śledzić za pomocą aplikacji Eurosportu oraz TVP. Ta pierwsza jest niestety płatna, co więcej zakup wspomnianego wyżej abonamentu dla eurosportplayer, nie daje jednocześnie dostępu do aplikacji mobilnej. Jest jednak jedna grupa osób, którzy skorzystają z rozwiązania Eurosportu za darmo –. są to właściciele Samsungów Galaxy S III, którzy w ramach promocji przez pierwszy miesiąc mogą korzystać z aplikacji mobilnej za darmo.

Na szczęście na rynku jest jeszcze jedna aplikacja dla smartfonów i tabletów, która pozwala na żywo śledzić zmagania sportowców. Mowa o oficjalnej aplikacji TVP. Niestety również w przypadku naszego publicznego nadawcy, zaledwie część widzów została wyróżniona. Telewizja publiczna przygotowała mobilne rozwiązanie we współpracy z Samsungiem i tylko dla urządzeń tego producenta będzie ono dostępne. Szczęśliwi posiadacze koreańskich produktów mogą pobrać aplikację za darmo ze sklepu Samsung Apps.

Igrzyska za granicą

Jeśli wyjeżdżacie na urlop poza granice naszego kraju i boicie się, że nie będziecie mogli śledzić zmagań sportowców, spieszymy rozwiać wasze obawy. Podobnie jak w Polsce, również w innych krajach są publiczni i kablowi nadawcy, którzy będą transmitować igrzyska. Również oglądanie zawodów w sieci jest możliwe właściwie w każdym kraju. Na obszarze Europy transmisję wszędzie udostępniają Eurosport i Eurovisionsports. W krajach afrykańskich igrzyska można z kolei śledzić za pomocą oficjalnego kanału YouTube. Szczegółową listę nadawców z podziałem na kontynenty i poszczególne kraje znajdziecie na oficjalnej stronie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Na koniec jeszcze raz podajemy strony WWW oficjalnych nadawców z terenu Polski, na których można oglądać igrzyska olimpijskie na żywo:
londyn2012.tvp.pl - darmowe
eurovisionsports.tv - darmowe
eurosportplayer.com - płatne

Aplikacje mobilne:
Eurosport - płatna / Android / iOS
TVP - darmowa / Android (tylko urządzenia Samsung)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)