Idą burze - zabezpiecz swój sprzęt przed awarią!

Ponad 2 tysiące odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej z powodu burz i wichur, które nawiedziły ostatnio województwo Śląskie. Przełom maja i czerwca to czas anomalii pogodowych, które nie tylko zrywającą linie energetyczne, ale powodują inne, znaczne straty w przestarzałej infrastrukturze polskich sieci elektrycznych. W tym okresie brak odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń elektrycznych w budynkach mieszkalnych i biurach może spowodować ich awarię, co – bez względu na to, czy dotyczy ona urządzeń prywatnych, czy firmowych – skutkuje zwykle przykrymi konsekwencjami finansowymi dla ich użytkowników. Jest jednak kilka sposobów, aby tego uniknąć.

Idą burze - zabezpiecz swój sprzęt przed awarią!
Źródło zdjęć: © Flickr / Slawek Puklo / CC

Co zabezpieczyć?

Anomalie pogodowe stanowią zagrożenie dla wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego w domach i biurach. W domach, uszkodzeniu ulegają zwykle komputer, telewizor i lodówka. Inaczej jest w przypadku firm, gdzie oprócz standardowych urządzeń znajduje się również infrastruktura IT, szczególnie narażona na wyładowania energetyczne lub utratę zasilania. Przerwy w dostępie do energii elektrycznej powodują znaczne utrudnienia w pracy i nierzadko straty finansowe spowodowane przestojem w pracy. Biorąc pod uwagę ciągły tryb pracy małych dysków sieciowych czy dużo większych serwerów odpowiedzialnych za przechowywanie i analizę ogromnej ilości ważnych danych, nawet kilku sekundowe przerwy w zasilaniu energią, mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie lub utratę przechowywanych danych. Przepięcia mogą również spowodować awarię samego urządzenia. W większych serwerowniach, gdzie pracują systemy klimatyzacji, uszkodzenie lub przerwanie ich pracy może doprowadzić do przegrzania serwerów, a nawet pożaru. Ryzyko uszkodzeń
jest duże, ich konsekwencje dotkliwe - warto, więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno firmy jak i domu.

Jak zabezpieczyć?

Istnieje kilka sposobów skutecznej ochrony urządzeń elektronicznych przed uszkodzeniami spowodowanymi anomaliami pogodowymi. W zależności od tego, czy chcemy zabezpieczyć sprzęt domowy czy firmowy, należy zwrócić baczną uwagę na rodzaj dobieranego sprzętu zabezpieczającego.

- W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się listwy przeciwprzepięciowe, umożliwiające podłączenie kliku urządzeń na raz. Dzięki zabezpieczeniu w formie wyłącznika prądu możemy odciąć zasilanie na listwie. W przypadku przepięcia listwa zatrzyma cały ładunek elektryczny. Zastosowanie nawet najprostszej listwy pozwoli na zwiększoną ochronę naszych domowych urządzeń – mówi Dariusz Koseski z APC by Schneider Electric, która specjalizuje się w produkcji urządzeń zasilania gwarantowanego.

W firmach skuteczne zabezpieczenie znajdującego się tam sprzętu wymaga bardziej zaawansowanych i wytrzymałych urządzeń zabezpieczających niż to jest w przypadku sprzętu domowego. Odpowiednie do tego celu są urządzenia UPS, które w momentach krótkotrwałych przerw w dostawie energii, zabezpieczą i podtrzymają zasilanie. Rozwiązania UPS są dziś wykorzystywane coraz częściej, a przyczyną tego jest fakt, że nawet kilku sekundowy, nie mówiąc o dłuższym okresie, brak zasilania czy zanik fazy może zakłócić sprawne funkcjonowanie systemu informatycznego czy nawet całej infrastruktury - mówi Dariusz Koseski z APC by Schneider Electric.

Inwestycja w odpowiedni system zabezpieczający z pewnością szybko się zwróci w związku z nadchodzącym okresem wzmożonych anomalii pogodowych na przełomie maja i czerwca. Nie ma, co liczyć, że przestarzała sieć energetyczna w Polsce, która w większości obszarów kraju, nie została jeszcze zmodernizowana, oprze się czekającym nas już wkrótce gwałtownym burzom i wichurom.

Koszt zabezpieczeń

Zabezpieczenie domowych urządzeń nie jest kosztowne. Listwę, która pozwoli nam zabezpieczyć kilka podstawowych urządzeń w domu można nabyć już nawet za 12. zł. W przypadku większej ilości urządzeń potrzebujących zwiększonej mocy, koszt ten może sięgać kilkuset złotych. W przypadku rozwiązań dla serwerowni rozwiązania dobierane są indywidualnie, a ich koszt zależeć będzie od wielkości serwerowni i użytego w nim sprzętu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (161)