Hybrydowe zaćmienie Słońca. "To niezwykle rzadka sytuacja"

Już wkrótce, bo 20 kwietnia na niebie będzie można obserwować zjawisko hybrydowego zaćmienia Słońca. Niestety nie zobaczymy go w Polsce. Z jakiego miejsca na Ziemi będzie ono widoczne i na czym w ogóle polega?

Całkowite zaćmienie Słońca.
Całkowite zaćmienie Słońca.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Igor Zhuravlov
Norbert Garbarek

Fani astronomii i obserwacji nieba w kwietniu 2023 r. nie powinni mieć powodów do narzekań z uwagi na wiele ciekawych zjawisk. Ostatnio można było podziwiać Różowy Księżyc, a w najbliższym czasie wydarzy się hybrydowe zaćmienie Słońca. Karol Wójcicki na swoim profilu w serwisie Facebook "Z głową w gwiazdach" nazywa nadchodzącą obserwację "jednym z najrzadszych zjawisk astronomicznych".

Co to jest hybrydowe zaćmienie Słońca?

Jak wyjaśnia Wójcicki, hybrydowe zaćmienie Słońca ma miejsce, "kiedy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od Ziemi, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych jest już zbyt duża i dochodzi do zaćmienia obrączkowego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Czwarty dzień akcji

Wynika z tego, że to "niezwykle rzadkie zjawisko" będzie widoczne tylko w konkretnym miejscu, a w dalszej odległości od niego wystąpi zaćmienie obrączkowe. Powstaje ono, gdy widoczna na niebie tarcza Księżyca jest niewiele mniejsza od tarczy Słońca. W efekcie tego, spoglądając na zaćmienie obrączkowe, obserwator zobaczy pierścień, który powstał dlatego, że Księżyc nie jest w stanie całkowicie zakryć Słońca. Warto zaznaczyć, że obserwacja obu tych zjawisk jednocześnie jest niemożliwa.

Kto zobaczy hybrydowe zaćmienie Słońca 20 kwietnia?

Pas zaćmienia widoczny na mapie opublikowanej na profilu Karola Wójcickiego wskazuje, że obserwacja będzie możliwa wyłącznie na niewielkim obszarze, który obejmuje Timor Wschodni, Papuę Zachodnią i niewielki półwysep w północno-zachodniej części Australii. Pozostałe miejsca, które pozwolą obserwować hybrydowe zaćmienie Słońca znajdują się na morzach i oceanach. Niestety w Polsce nadchodzące zjawisko nie będzie widoczne.

Osoby, które zdecydują się jednak na podróż do obszarów, gdzie obserwacja będzie możliwa muszą pamiętać, że zaćmienie obrączkowe będzie trwać ok. 5 sekund, natomiast zaćmienie całkowite w maksymalnej fazie będzie widoczne przez ok. 1 minutę. Kolejne zaćmienie obrączkowe potrwa 10 sekund. Unikalnego charakteru hybrydowego zjawiska dodaje fakt, że podobne zjawisko w XXI wieku zdarzy się tylko 7 razy.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)