Huragan Dorian na zdjęciach z Kosmosu. Astronauci: "Nawet tutaj czuć jego moc"

Huragan Dorian na zdjęciach z Kosmosu. Astronauci: "Nawet tutaj czuć jego moc"

Huragan Dorian na zdjęciach z Kosmosu. Astronauci: "Nawet tutaj czuć jego moc"
Źródło zdjęć: © NASA | Christina Koch
Arkadiusz Stando
03.09.2019 18:43

Huragan Dorian uderzył już w Bahamy, a teraz zmierza do Florydy. Mówi się o sporych zniszczeniach. Tymczasem astronauci pokazali zdjęcia huraganu, wykonane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Gdy huragan Dorian przelatywał w poniedziałek na Bahamach (2 września), a inżynierowie z NASA Kennedy Space Center na Florydzie przygotowywali centrum kosmiczne na potencjalne uszkodzenia, 400 kilometrów nad Ziemią astronauci obserwowali spektakl. To Huragan Dorian, który z kosmosu wyglądał niesamowicie i budził respekt.

Huragan Dorian uderzył w Bahamy - co najmniej pięć ofiar

Dorian uderzył w Bahamy z prędkością 215 km/h, wedle informacji podawanych przez National Hurricane Center. Huragan dotarł na wyspy około godziny 4:00 rano naszego czasu. Co najmniej pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych na wyspie Wielkie Abaco na Bahamach.

"Można poczuć siłę burzy, gdy tylko patrzysz na nią z góry" - pisał astronauta NASA Nick Hague na Twitterze, publikując przy tym przerażające zdjęcia huraganu.

Huragan Dorian nadciąga - wkrótce nad Florydą

Zbliżający się do południowo-wschodnich wybrzeży USA huragan Dorian cały czas słabnie. Obecnie ma kategorię drugą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Podczas uderzenia w Bahamy, Dorian osiągał czwartą kategorię, a więc nie powinien wyrządzić już takich szkód, jak na wyspach.

Po wpisaniu w Google hasła "Huragan Dorian", wyświetli wam się mapa przedstawiające dokładną lokalizację i obszar huraganu. Można na niej obserwować kiedy i gdzie następnie uderzy Dorian.

Huragany są najbardziej śmiercionośnymi burzami, a ostatnie badania wykazują, że aktywność błyskawic ma tendencję wzrostową tuż przed ich nasilaniem się.
Obserwacje prowadzone na przestrzeni lat pozwoliły zauważyć, że gwałtownie rosnąca siła huraganu może przyczyniać się do wytwarzania licznych błyskawic w jego centrum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)