Huragan Dorian: niesamowite nagranie burzy powstającej w jego wnętrzu (Zobacz wideo)

Huragan Dorian: niesamowite nagranie burzy powstającej w jego wnętrzu (Zobacz wideo)
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Okay Let's Science
Karolina Modzelewska

03.09.2019 09:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huragan Dorian rozpętał imponującą burzę z piorunami, kontynuując swoją niszczycielską podróż w kierunku Stanów Zjednoczonych. W sieci można obejrzeć niesamowite nagrania przedstawiające błyskawice we wnętrzu oraz wokół ogromnego wiru powietrza. Oto jedno z nich.

Meteorolog Dakota Smith z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych przygotował wizualizację powstawania burzy we wnętrzu huraganu Dorian.

- Stworzyłem pętlę głównie po to, aby zwizualizować, jak niesamowite są huragany – powiedział Smith w rozmowie z Science Alert.

- Nowe zdjęcia satelitarne, które możemy pozyskać są niesamowite – dodał.

Błyskawice pojawiające się podczas cyklonów tropikalnych nie są zjawiskiem rzadkim, ale niezbyt często uderzają w ziemię. Ich występowanie nie wróży jednak nic dobrego.

Złowieszcze pioruny

- Błyskawice w oku cyklonu wiążą się z głęboką konwekcją. Zazwyczaj oznacza to, że burza utrzymuje się lub rośnie w siłę – wyjaśnił Smith.

Konwekcja to zjawisko zachodzące m.in. w powietrzu, które umożliwia oddawanie i przenoszenie energii cieplnej za sprawą występujących różnic temperatur pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Huragan Dorian rośnie w siłę

Huragany są najbardziej śmiercionośnymi burzami, a ostatnie badania wykazują, że aktywność błyskawic ma tendencję wzrostową tuż przed ich nasilaniem się.
Obserwacje prowadzone na przestrzeni lat pozwoliły zauważyć, że gwałtownie rosnąca siła huraganu może przyczyniać się do wytwarzania licznych błyskawic w jego centrum.

Błyskawice we wnętrzu huraganu Dorian zaczęły pojawiać się pod koniec sierpnia, co sugeruje, że najgorsze może dopiero nadejść, a jego siła znacznie wzrośnie.

Źródło: Science Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)