Huragan Dorian - drastyczna zmiana kursu. Naukowcy wyjaśniają, skąd zmiana

Huragan Dorian - drastyczna zmiana kursu. Naukowcy wyjaśniają, skąd zmiana

Huragan Dorian - drastyczna zmiana kursu. Naukowcy wyjaśniają, skąd zmiana
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.09.2019 11:49

Prognozowany kurs huraganu Doriana zmienił się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku dni. Mieszkańcy są przerażeni i sfrustrowani, ponieważ nie wiedzą, jak przygotować się na nadciągający żywioł. Naukowcy wyjaśniają skąd gwałtowna zmiana wzorca cyklonu.

Huragan Dorian na kilka dni zatrzymał się nad Bahamami, a jego siła była określana na najwyższą, 5. kategorię. Po tym czasie burze osłabły do 2 kategorii, ale wciąż pozostają na tyle intensywne, by zagrażać mieszkańcom Florydy. O nieoczekiwanych zmianach kierunku przemieszczania się Huraganu Dorian rozmawiał serwis "The Verge" z meteorologami.

Naukowcy zwracają uwagę, że Huragan Dorian jest niezwykły ponieważ osiąga ogromną moc i rozmiar, a przy tym porusza się bardzo powoli. "To niezwykłe, że burza o takiej intensywności po prostu się zatrzymuje" - zauważa John A. Knox, profesor koordynator geografii i licencjat programu nauk atmosferycznych na Uniwersytecie w Gruzji w rozmowie z "The Verge".

Jennifer McNatt, meteorolog z National Weather Service, wyjaśniła, że Huragan Dorian zatrzymał się ponieważ ustały wiatry, które mogłyby go popchnąć wzdłuż wyznaczonych przez meteorologów tras. Zaznacza, że przy tak dużej sile zjawiska, wiatry które poruszają huraganem muszą również być wyjątkowo silne, co nie zawsze jest łatwo przewidzieć.

Knox w "The Verge" komentuje to zjawisko jednym zdaniem: "To tak, jakby być na żaglówce. Wiatr gaśnie, a potem utkniesz. Nigdzie nie popłyniesz". Gdyby nie zmiana ciśnienia atmosferycznego i kierunku wiatru, Dorian zostałby zepchnięty prawdopodobnie na wybrzeże Florydy. Niskie ciśnienie odciąga go teraz na morze.

Tego typu huragany poruszają się bardzo wolno, więc trudniej jest szacować ich trasę, ponieważ większość zjawisk pogodowych dookoła nich zmienia się znacznie szybciej. Z kolei zmiana warunków pogodowych dodatkowo zmniejsza prędkość poruszania się huraganu.

Naukowcy podejrzewają również, że zmiany klimatyczne mogą mieć znaczący wpływ przy różnicach w modelowaniu tras tego typu zjawisk pogodowych. Brak jednak dostatecznej ilości danych na ten temat.

Mimo początkowo błędnych prognoz, meteorolodzy szybko nakreślili nowy, właściwy model. Niestety Huragan Dorian zdążył zebrać swoje żniwo na Bahamach Wśród ofiar jest 5 śmiertelnych, a w sieci pojawiają się nagrania osób, które proszą o pomoc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)