Trwa ładowanie...

Hodowla ryb na Księżycu. Naukowcy uważają, że to możliwe

Powrót na Księżyc i plany budowy bazy księżycowej wiążą się z licznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zapewnienie astronautom odpowiedniej ilości wartościowego jedzenia. Ten problem próbuje rozwiązać zespół francuskich naukowców, który zaproponował hodowlę ryb na Srebrnym Globie.
Share
Naukowcy mają nowy pomysł na produkcję żywności w kosmosie
Naukowcy mają nowy pomysł na produkcję żywności w kosmosieŹródło: Pixabay
d3mtwez

Jak donosi "Hakai Magazine", plan francuskich naukowców zakłada hodowlę ryb na Księżycu przy użyciu żywych jaj wysłanych z Ziemi i wody pozyskanej z powierzchni Księżyca, jak donosi. Pomimo tego, że hodowla zwierząt na Srebrnym Globie może wydawać się dość oryginalnym pomysłem, eksperci przekonują, że jest to możliwe. Udowodnili to w trakcie testów.

Hodowla ryb na Srebrnym Globie

Podczas badań naukowcy z Centrum Kosmicznego Uniwersytetu Montpellier i Francuskiego Instytutu Badawczego Morza (IFREMER) włożyli jaja okonia morskiego i orłoryby (które uznali za bardziej wytrzymałe) do specjalnych maszyn. Urządzenia wibrowały i potrząsały ładunkiem w taki sposób, aby odtworzyć doświadczenia towarzyszące startowi rosyjskiej rakiety Sojuz.

Jak się okazało 76 proc. jaj okonia morskiego i 95 proc. jaj orłoryby wciąż się wykluwało, o czym eksperci informują na łamach czasopisma naukowego "Aquaculture International". Co więcej, jest to liczba porównywalna do liczby jaj wykluwających się w "normalnych" warunkach.

d3mtwez

- To było kompletne szaleństwo – powiedziała w rozmowie z portalem Hakai Cyrille Przybyla, naukowiec z IFREMER. Dodała: - środowisko było bardzo trudne dla tych jaj.

Oprócz korzyści dietetycznych naukowcy uważają również, że proponowana przez nich hodowla ryb na Księżycu uczyniłaby życie mieszkańców bazy "Moon Village" (którą planuje wybudować Europejska Agencja Kosmiczna) przyjemniejszym.

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mtwez

Podziel się opinią

Share
d3mtwez
d3mtwez
Więcej tematów