Hiszpania wysłała sprzęt. Na co może liczyć Ukraina?
Do portu w Gdyni dopłynął okręt hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu dla Ukrainy. Na jaką broń mogą liczyć obrońcy?
28.04.2022 | aktual.: 28.04.2022 16:06
Według zapowiedzi na pokładzie Ysabel znajduje się m.in. 30 ciężarówek, 10 lekkich pojazdów terenowych oraz sprzęt ochronny i amunicja. Wcześniej Madryt wysłał Ukrainie granatniki jednorazowe C-90, amunicję oraz karabiny maszynowe. Pojazdami terenowymi, które znajdują się w obecnym transporcie, mogą być Santana Anibal lub VAMTAC firmy Urovesa. Przyjrzyjmy się sprzętowi, którym Hiszpanie mogą wesprzeć Ukraińców.
Hiszpański sprzęt dla Ukrainy
VAMTAC to pojazd wojskowy z napędem na cztery koła, przypominający konstrukcyjnie amerykańskiego Humvee. Można pomieścić w nim szeroką gamę broni, w tym m.in. karabiny maszynowe, granatniki, pociski przeciwpancerne, moździerze kal. 81 mm i lekkie pociski przeciwlotnicze.
W zależności od modelu masa pojazdu waha się pomiędzy 3 a 3,5 t, zaś jego ładowność wynosi od 1,5 do 2 t. VAMTAC jest napędzany silnikiem Steyr Motors M16-"Monoblock" , który pozwala mu rozwijać prędkość do 135 km/h.
Santana Anibal to pojazd terenowy 4x4 produkowany przez hiszpańską firmę Santana Motor. Oprócz wersji standardowej, w ofercie znajduje się model wojskowy ze składanym dachem. Pojazd rozwija prędkość maksymalną do 140 km/h. Hiszpańska terenówka powstała na bazie Land Rovera Defender 110.
C-90, które znajdują się już od pewnego czasu w Ukrainie, to granatniki przeciwpancerne z wyrzutnią jednorazowego użytku. Broń powstała jako następca hiszpańskiej wersji Bazooki o nazwie M-65. C-90 został wprowadzony na uzbrojenie w 1982 r. Z granatnika odpalany jest pocisk rakietowy kal. 90 mm.
Celownik optyczny znajdujący się na wyposażeniu C-90 zapewnia dwukrotne powiększenie. Donośność broni wynosi 400 m w przypadku celów ruchomych lub 250 m w przypadku celów nieruchomych. Pocisk osiąga początkową prędkość 160 m/s, a jego przebijalność to 500 mm.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski