Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu

Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu21.07.2020 09:39
Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu

Greta Thunberg została wyróżniona przez Fundację Galusta Gulbenkiana nagrodą w wysokości miliona euro. Szwedzka aktywistka zapowiedziała w specjalnym filmie, że całą kwotę przekaże na walkę ze zmianami klimatu.

Greta Thunberg została laureatką nagrody Gulbenkian Prize for Humanity przyznawanej przez Fundację Galusta Gulbenkiana. Szwedzka aktywistka poinformowała w filmie opublikowanym na Twitterze, że otrzymany milion euro w całości przeznaczy na organizacje i projekty, które pomogą osobom dotkniętym kryzysem ekologicznym i klimatycznym.

17-latka przyznała, że kwota, którą została wyróżniona, "to więcej pieniędzy, niż umie sobie wyobrazić". Poniżej możecie zobaczyć nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych.

Młoda aktywistka poinformowała, że jedna z dwóch pierwszych darowizn w wysokości 100 tysięcy euro trafi do SOS Amazonia - kampanii crowdfundingowej, której celem jest zakup materiałów medycznych oraz świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego. Taka sama kwota zasili konto Fundacji Stop Ecocide, zabiegającej o ściganie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

Zobacz też: Globalne ocieplenie: Kanibalizm jako nowy sposób walki ze zmianami klimatycznym

17-letnia Szwedka w walce o prestiżową nagrodę pokonała 135 innych nominowanych, pochodzących z 46 różnych krajów świata. Nagroda ma na celu wyróżnienie ludzi, których wkład w łagodzenie zmian klimatu jest niezwykle silny i nowatorski.

Jorge Sampaio, były prezydent Portugalii oraz przewodniczący jury, nazwał Gretę Thunberg "jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów". Swoje słowa argumentował podziwem dla jej zdolności do mobilizowania młodszych pokoleń do walki z kryzysem klimatycznym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)