Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu

Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu

Greta Thunberg otrzymała milion euro nagrody. Całość przekaże na walkę ze zmianami klimatu
21.07.2020 09:39, aktualizacja: 21.07.2020 10:17

Greta Thunberg została wyróżniona przez Fundację Galusta Gulbenkiana nagrodą w wysokości miliona euro. Szwedzka aktywistka zapowiedziała w specjalnym filmie, że całą kwotę przekaże na walkę ze zmianami klimatu.

Greta Thunberg została laureatką nagrody Gulbenkian Prize for Humanity przyznawanej przez Fundację Galusta Gulbenkiana. Szwedzka aktywistka poinformowała w filmie opublikowanym na Twitterze, że otrzymany milion euro w całości przeznaczy na organizacje i projekty, które pomogą osobom dotkniętym kryzysem ekologicznym i klimatycznym.

17-latka przyznała, że kwota, którą została wyróżniona, "to więcej pieniędzy, niż umie sobie wyobrazić". Poniżej możecie zobaczyć nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych.

Młoda aktywistka poinformowała, że jedna z dwóch pierwszych darowizn w wysokości 100 tysięcy euro trafi do SOS Amazonia - kampanii crowdfundingowej, której celem jest zakup materiałów medycznych oraz świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego. Taka sama kwota zasili konto Fundacji Stop Ecocide, zabiegającej o ściganie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

17-letnia Szwedka w walce o prestiżową nagrodę pokonała 135 innych nominowanych, pochodzących z 46 różnych krajów świata. Nagroda ma na celu wyróżnienie ludzi, których wkład w łagodzenie zmian klimatu jest niezwykle silny i nowatorski.

Jorge Sampaio, były prezydent Portugalii oraz przewodniczący jury, nazwał Gretę Thunberg "jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów". Swoje słowa argumentował podziwem dla jej zdolności do mobilizowania młodszych pokoleń do walki z kryzysem klimatycznym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)