Google triumfuje. Alphabet wyprzedza Apple, stając się najbardziej dochodową firmą

Google triumfuje. Alphabet wyprzedza Apple, stając się najbardziej dochodową firmą

Google triumfuje. Alphabet wyprzedza Apple, stając się najbardziej dochodową firmą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
01.08.2019 15:08

Alphabet firma macierzysta Google, wyprzedziła Apple, stając się najbardziej dochodową firmą na świecie. Firma jednak nie ma powodów do świętowania - akcjonariusze będą się teraz baczniej przyglądać holdingowi powołanemu przez Google.

Alphabet Inc. to konglomerat i holding powołany przez Google dla spółek podrzędnych wcześniej bezpośrednio Google (w tym samego Google). Jak donosi Financial Times od drugiego kwartału tego roku Alphabet posiada 117 miliardów dolarów rezerw płynnych, w porównaniu do 102 miliardów dolarów dla Apple, co czyni firmę macierzystą Google najbardziej dochodową na świecie.

I chociaż pozornie może się zdawać, że duże zaplecze gotówki jest w tym przypadku dobrą wiadomością, to jak zauważa Financial Times może to zwiększyć presję ze strony akcjonariuszy. Akcjonariusze mogą być zainteresowani tym, by firma wykupiła akcje lub dywidendy.

Ponadto większa ilość gotówki może prowadzić do większej kontroli ze strony organów regulacyjnych zajmujących się dominacją Google. Przypominamy, że w ciągu ostatnich dwóch lat Google i Alphabet zostali obciążeni karami o wartości 8,2 mld euro narzuconymi przez Unię Europejską w związku z działami antymonopolistycznymi.

Alphabet wciąż nie dogania Microsoftu

I chociaż udało się strącić Apple z pozycji najbardziej dochodowej firmy na świecie, to wciąż tytuł najcenniejszej firmy należy do Microsostu. Apple odegrał znaczącą rolę w zmianie przywództwa, aktywnie zmniejszając jego płynność. Od 2017 roku rezerwy Apple spadły o 61 mld dolarów, podczas gdy rezerwy Alphabet wzrosły o 20 mld dolarów.

Apple był na szczycie w sierpniu zeszłego roku, ale od tego czasu jego kapitalizacja rynkowa spadła. Firma została teraz wyprzedzona przez Amazon i Microsoft. Ten ostatni jest jedyną firmą, która ma obecnie kapitalizację rynkową powyżej 1 biliona dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)