Apple Park: wart więcej niż PKB niektórych krajów. To jeden z najdroższych budynków świata

Apple Park: wart więcej niż PKB niektórych krajów. To jeden z najdroższych budynków świata
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

17.07.2019 13:04, aktual.: 22.07.2019 08:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple Park, nowa siedziba amerykańskiego giganta, znalazł się w pierwszej dziesiątce najdroższych budynków świata. Jego powstanie było marzeniem Steve’a Jobsa, a plany budowy powstały jeszcze w 2011 roku.

Wydawać by się mogło, że pozycja Apple na rynku jest zagrożona przez producentów, którzy oferują zarówno konkurencyjne rozwiązania technologiczne, jak i produkty z w o wiele bardziej przystępnych cenach. Tymczasem koszt nowej siedziby sięgnął niemal 5 mld dolarów.

Apple pokazuje, że wciąż jest czołowym gigantem na rynku technologicznym, a nowa siedziba ma być podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć i pozwolić na dalszy rozwój firmy. Apple Park był bowiem jednym z marzeń Steave’a Jobsa, a Tim Cook postarał się, by nikt o tym nie zapomniał.

Apple Park jeden z najdroższych budynków na świecie

Apple Park to niezwykły budynek stworzony na projekcie koła, przez co zdaje się nieco przypominać rzymską arenę. Sam Jobs śmiał się jeszcze w 2011 roku, kiedy prezentował grafiki projektowe, że Apple Park będzie przypominać statek kosmiczny.

Ile kosztowała budowa nowego kampusu? Według podanych informacji koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 4,17 mld dolarów. Dla porównania, jest wyższa niż średnie PKB takich krajów jak Czarnogóra, i porównywalna z PKB krajów jak: Bermudy, Monako czy Liechtenstein.

To pierwszy na świecie budynek biurowy, którego wycena sięgnęła kilku miliardów dolarów. Znajdziemy tu specjalnie zaprojektowane pierścienie ze szkła czy płytki poddane specjalnej obróbce. Dodatkowo na terenie posadzono sosny z pustyni Mojave. Budynek został oczywiście też zaprojektowany tak, by pomieścić wszystkich 1200 pracowników.

Firma przeniosła się do nowej siedziby na przełomie 2017/2018 roku, a ostatnia prezentacja produktowa miała miejsce w Apple Park. Budynek zaprojektowany jeszcze za życia Jobsa jest kolejnym dowodem na to, jak ważna była dla współzałożyciela Apple perfekcja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)