Google położy gigantyczny światłowód. Equiano połączy Portugalię z RPA

Google położy gigantyczny światłowód. Equiano połączy Portugalię z RPA

Google położy gigantyczny światłowód. Equiano połączy Portugalię z RPA
Źródło zdjęć: © Google Cloud
Arkadiusz Stando
01.07.2019 14:39

Google prezentuje nowy projekt - Equiano. To już trzeci prywatny światłowód, który Alphabet Inc. ułoży na dnie oceanu. Kabel wystartuje w Lizbonie i zostanie rozłożony wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki aż do Cape Town w RPA.

Equiano to trzeci podmorski prywatny kabel położony przez korporację Alphabet. Jego przeznaczeniem będzie zwiększenie wydajności chmury obliczeniowej Google Cloud. Łącznie, na rozwijanie struktury sieci na całym świecie, korporacja zainwestowała już 47 miliardów dolarów.

Jak poinformowano na blogu spółki, Equiano to pierwszy kabel podmorski, który będzie korzystał z przełączników optycznych na poziomie wiązki włókien, nie zaś z tradycyjnej metody przełączania opartego na długości fali. Inżynierowie Google'a spodziewają się, że światłowód Equiano będzie mieć co najmniej 20 razy większą przepustowość, niż ostatni położony przez korporację kabel.

Podmorski kabel Equiano zostanie ułożony przez francuską firmę Alcatel Submarine Networks. Porozumienie podpisano jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku, natomiast pierwsza część projektu ma zostać zrealizowana w 2021 roku.

To już czternasty światłowód podmorski, w którego budowie bierze udział Alphabet. Ale dopiero trzeci, którego budowę Google opłaciło od początku do końca. Pierwszym był projekt Curie - 10 tysięczny kabel, który połączył USA (Los Angeles) i Chile (Valaraiso).

Google zapowiadało także w ubiegłym roku projekt Dunant. Kabel o długości 6437 km ma połączyć Stany Zjednoczone i Francję. Google deklarował zakończenie budowy jeszcze do 2020 roku. To też drugi światłowód, który całkowicie został sfinalizowany przez korporację Alphabet.

Źródło: Google Cloud

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)