ycipk-3sjl3v

Gigantyczna góra lodowa o geometrycznym kształcie. Naukowcy tłumaczą, jak powstała

Człowiek lubi kąty proste, a natura nie bardzo. Za każdym razem naturalnie uformowane struktury robią na ludziach wrażenie. I tak było w tym przypadku - internauci oszaleli na punkcie tej płyty lodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogromną płytę zauważono na Antarktyce
Ogromną płytę zauważono na Antarktyce (NASA)
ycipk-3sjl3v

Naukowcy z NASA pokazali niesamowite zdjęcie ogromnej góry, czy raczej płyty lodowej. Za pośrednictwem Twittera, fotografia rozeszła się po sieci w kilka chwil i zrobiła spore wrażenie na internautach.

Prostokątna góra lodowa w Antarktyce

ycipk-3sjl3v

Kawałek góry lodowej prawdopodobnie jest częścią lodowca szelfowego Larsen C. Naukowcy sądzą, że ten element niedawno oderwał się od reszty płyty i mają także wytłumaczenie na jego specyficzny wygląd.

Internauci stwierdzili, że odpowiedzialnymi za kształt płyty lodowej są kosmici. Naukowcy szybko odpowiedzieli na spekulacje szukających sensacji żartownisiów. Tłumaczyli, że mniejsze góry lodowe zazwyczaj mają kształt łupkowy, kopułowy czy klinowaty. W przypadku większych części ogromnych płyt lodowych sprawa wygląda inaczej.

Czytaj też: Największa góra lodowa Antarktydy znika. Dotarła prawie do równika

Góra lodowa - powstawanie

ycipk-3sjl3v

Gdy spora część półki lodowej odpada od jeszcze większej zazwyczaj zachowuje geometryczne kształty. Są to płytkowe góry lodowe - długie i płaskie. Ale tylko przez pewien czas, bo wpływ wiatru i temperatury powoduje zaokrąglanie krawędzi. To też tylko częściowe wyjaśnienie, bo faktycznie prostokątny kształt górnej części góry lodowej jest zaskoczeniem. Naukowcy przyznają, że kształt tej konkretnej płyty jest niesamowity.

Część góry ukryta pod powierzchnią wody przypomina stożek, więc nie jest to gigantyczny prostopadłościan. Kelly Brunt twierdzi, że widzimy zaledwie 10 proc. części całego obiektu. Natomiast wymiary górnej części naukowcy określili na około 1,5 x 1,5 km, więc jest bliska kwadratu.

Brunt mówi też, że góry lodowe często formują się w kształtach, które przypominają "zbyt długi paznokieć", popękany na końcu. W rezultacie są one często prostokątne i geometryczne - dodała. Po prostu błędnie wyobrażamy sobie góry lodowe po obejrzeniu "Titanica".

Zobacz też: Gigantyczna góra lodowa oderwała się od lodowca. Ma ponad 6 km długości

ycipk-3sjl3v

Źródło: LiveScience

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
ycipk-3sjl3v
ycipk-3sjl3v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3sjl3v