Kluczowa umowa dla Wojska Polskiego. Airbus zapewni łączność satelitarną
Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych podpisało z firmą Airbus Defence and Space umowę na dzierżawę trzech kanałów satelitarnych UHF TACSAT na satelicie komunikacyjnym. Wyjaśniamy, co to daje Wojsku Polskiemu.
Podpisana umowa obejmuje okres 15 lat, a pozyskane zasoby telekomunikacyjne udostępniane jednostkom wojskowym Sił Zbrojnych będą zarządzane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Koszt usługi wynosi 65 380 500 euro i pozwoli Wojsku Polskiemu na możliwość wykorzystania komunikacji w pasmie UHF do komunikacji lub przekazywania obrazu w praktyce z każdego miejsca na Ziemi do czasu osiągnięcia krajowych możliwości w tym zakresie.
Satelitarna łączność UHF — kluczowy aspekt nowoczesnych sił zbrojnych
Pasmo UHF (Ultra High Frequency) jest standardem komunikacji satelitarnej w przypadku telewizji cyfrowej ze względu np. na dobre możliwości przenikania przez przeszkody, ale satelity oferujące wojskową szyfrowaną łączność nie są liczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest to dopracowana i ustandaryzowana technologia pozwalająca w szybki i bezpieczny sposób na przesyłanie danych w zasadzie z każdego miejsca na świecie przy zastosowaniu lekkich terminali naziemnych.
Jednym z niewielu podmiotów oferujących możliwość komunikacji w paśmie UHF dla sił zbrojnych jest Airbus Defence and Space poprzez satelity z rodziny EUTELSAT 36 bazujące na komercyjnej platformie Eurostar Neo.
Satelita EUTELSAT 36D pokrywający teren Afryki, Europy, Bliskiego Wschodu, dużej części Azji, a także Oceanu Atlantyckiego (do wschodniej Brazylii) i Oceanu Indyjskiego (do zachodniej Australii) wykorzystywany np. przez siły zbrojne Holandii, Belgii, Czech i od teraz także najpewniej Polski został wystrzelony na orbitę 30 marca 2024 roku za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9.
W pełni cyfrowy satelita EUTELSAT 36D jest konstrukcją o masie pięciu ton o mocy 18 kW, którego praca została obliczona na 15 lat. Satelita ma być wyposażony m.in. w 78 fizycznych transponderów pasma Ku i ma zapewnić bezproblemową kontynuację usług z EUTELSAT 36B.
Wcześniejsze informacje mówiły o możliwości zapewniania 18 kanałów UHF umożliwiających jednoczesne zestawianie do 200 połączeń zarządzanych z Centrum Operacji Sieciowych Airbusa w Tuluzie. Ta pula następnie została podzielona zgodnie z potrzebami zainteresowanych państw.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski