Gdzie jest teraz Tesla Roadster? Wszystko zobaczysz na tej mapie

Gdzie jest teraz Tesla Roadster? Wszystko zobaczysz na tej mapie
Źródło zdjęć: © SpaceX
Barnaba Siegel

19.02.2018 12:48, aktual.: 19.02.2018 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk wypuścił w kosmos luksusowe auto ze sztucznym kierowcą na przednim siedzeniu. Co się z nim dzieje w tej chwili? Kamery transmitującej lot na żywo nie ma - jest za to plansza pokazująca miejsce Tesli Roadster w kosmosie.

Szalony pomysł Elona Muska i SpaceX okazał się wydarzeniem, o którym mówił cały świat - w tym ludzie, którzy na co dzień niespecjalnie interesują się podbojem kosmosu. Przez kilka godzin po starcie można było oglądać na żywo, jak Tesla oddala się od Ziemi. Później baterie w kamerce padły. Co teraz dzieje się z autem?

Autor strony www.whereisroadster.com przygotował mapę, na której szacuje, w którym miejscu znajduje się teraz Tesla. Są i liczby. W momencie pisania artykułu pojazd jest... 3,7 mln kilometrów od Ziemi. A na mapie wygląda, jakby wciąż był tuż obok Ziemi.

Ale jeszcze lepsza jest animacja, pokazująca dokładną trasę Tesli na Marsa - zobaczycie ją klikając w mapkę. Co ciekawe, Starman dotarłby na Czerwoną Planetę już w lipcu tego roku. Tak się jednak nie stanie, oba obiekty miną się o kilka tygodni. Co dalej? Z animacji wynika, że auto wejdzie na swoją orbitę, zrobi rundkę dookoła Słońca i dotrze do celu na przełomie września i października 2020 roku.

Astronom Jonathan McDowell z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center wylicza dokładnie, że nastąpi do 8 października. Osobiście wątpię jednak, że Tesli uda się "dojechać" na miejsce bez kolizji z asteroidą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)