Garmin HUD - nawigacja z przedniej szyby samochodu

Garmin HUD - nawigacja z przedniej szyby samochodu11.07.2013 11:00
Garmin HUD - nawigacja z przedniej szyby samochodu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Garmin pokazał urządzenie HUD - pierwszy w swoim portfolio wyświetlacz samochodowy przeznaczony do współpracy ze smartfonami z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną. HUD (Head-Up Display) to sposób prezentacji informacji, znany m.in. z samolotów myśliwskich. Jego zadaniem jest ułatwiać nawigację samochodową.

Dane dotyczące zaplanowanej trasy wyświetlane są bezpośrednio na przedniej szybie auta lub na dołączonym transparentnym ekranie. Takie rozwiązanie zapewnia kierowcy komfortowy dostęp do informacji o podróży, takich jak najbliższe manewry, odległość do celu i wiele innych. Dane do systemu HUD przekazywane są bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth ze smartfonów z uruchomioną aplikacją Garmin StreetPilot lub NAVIGON. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z smartfonami wyposażonymi w moduł Bluetooth i pracującymi pod kontrolą systemów iOS, Android lub Windows Phone 8.

Garmin HUD oferuje wygodny dostęp do znacznie większej ilości danych bez odwracania uwagi kierowcy od drogi. Wyświetlane informacje umożliwiają bezpieczny przejazd nawet przez najbardziej rozbudowane węzły komunikacyjne. Za pomocą HUD kierowca informowany jest o odległości do kolejnego zakrętu, aktualnej prędkości, ograniczeniach prędkości czy przybliżonym czasie przybycia do wyznaczonego celu. Ponadto HUD wyświetla wskazówki które pozwolą zająć właściwy pas ruchu oraz alarmy sygnalizujące przekroczenie dozwolonej prędkości. HUD ostrzega również o potencjalnych utrudnieniach w ruchu drogowym oraz o możliwej lokalizacji fotoradaru. Kierowcy docenią też system automatycznego dostosowywania poziomu jasności wyświetlanych danych do warunków zewnętrznych, dzięki czemu prezentowane informacje są czytelne zarówno w słoneczny dzień jak i w nocy.

Praktycznym uzupełnieniem wizualnej nawigacji są komendy głosowe odtwarzane za pomocą głośnika wbudowanego w nawigacji/smartfonie lub systemu audio samochodu (komunikacja via Bluetooth). W trakcie odczytywania komend głosowych muzyka przesyłana bezpośrednio ze smartfona do samochodowego systemu audio jest automatycznie wyciszana. Ponadto HUD umożliwia wyświetlanie informacji nawigacyjnych także w trakcie prowadzenia rozmów telefonicznych.

HUD będzie dostępny w sprzedaży jeszcze tego lata w sugerowanej cenie brutto 149 Euro (około 650 zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)